Svaz: Změny v přepravě zvířat podle návrhu EK by výrazně zasáhly chovatele

Zpřísnění pravidel pro přepravu hospodářských zvířat v podobě, jakou navrhuje Evropská komise, by mělo zásadně negativní dopad na chovatele. ČTK to dnes řekl ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát. Podotkl, že ještě letos na začátku roku se mluvilo o tom, že úprava bude spíše směrem k důslednějším kontrolám, nyní ale přichází podle něho dramatické zpřísnění pravidel. Komise totiž navrhuje mimo jiné zkracování maximální doby převozu na jatka. A například v době, kdy teploty překročí 30 stupňů Celsia, by se podle návrhu zvířata směla převážet jen v noci.

Malát uvedl, že ČR je vysoce orientovaná na export a tedy jakékoliv zpřísnění podmínek pro transport zvířat může zásadně ovlivnit konkurenceschopnost chovatelů. Spolu s dalšími faktory, jako je tržní nebo dotační prostředí, to může vést k poklesu stavů zejména masného skotu, doplnil. Ministerstvo zemědělství navíc zrušilo pro letošní rok dotační programy ze státního rozpočtu, které směřovaly na chov dojnic a skotu bez produkce mléka. Dotační titul se zrušil kvůli nedostatku peněz.

"Rezolutně odmítáme jakékoliv zásadní zpřísnění podmínek pro transport skotu s tím, že máme za to, že mají být důsledně kontrolována stávající pravidla a vytvořeny mechanismy na dohled nad jejich dodržováním i mimo země EU," uvedl ředitel svazu.

Podle Maláta je také nepřijatelné omezení doby přepravy, omezení týkající se teplot i návrh na zvýšení prostoru pro zvířata v dopravním prostředku. "To povede k tomu, že dopravní prostředky pro přepravu skotu nebudou tak vytížené, jako jsou nyní. Na kamion bude možné dát méně zvířat něž nyní a bude třeba zvířata přepravovat větším množstvím dopravních prostředků, což se negativně odrazí na uhlíkové stopě a také na ekonomice obchodování," dodal.

Komise uvedla, že časy přepravy se zkrátí a při dlouhých cestách musí být zvířata vyložena, aby si mohla odpočinout, mohla být nakrmena a napojena. Zvláštní pravidla se budou vztahovat na jateční zvířata a zranitelná zvířata, jako jsou neodstavená telata a zvířata březí.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič k návrhům řekl, že více než 80 procent občanů EU si přeje lepší ochranu zvířat. "Způsob, jakým zacházíme s přírodou, včetně zvířat, hodně vypovídá o tom, jací jsme lidé. Těší mě tedy, že dnes děláme pokrok v zajištění dobrých životních podmínek pro zvířata," řekl.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info