SVPSR: Stát napomáhá vylidňování vesnic

Přístup územních pracovišť Pozemkového fondu ČR (PF), která automaticky pronajímají půdu po zemědělských firmách ukončujících svou činnost podnikatelským subjektům s vysokou koncentrací půdní držby, vede ve svém důsledku k vylidňování českého venkova. V rozhovoru pro AGRIS to uvedl místopředseda Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků (SVPSR) František Janda.

"Půda je automaticky pronajímána subjektům, které se zdají být územním pracovištím PF perspektivní. PF se přitom v příslušném regionu, zejména v pohraničních oblastech, vůbec nesnaží zmnožit počet zemědělských podniků především o ty, které hospodaří na několika desítkách hektarů, mají dobré ekonomické výsledky a další půdu by si chtěly pronajmout. Tito hospodáři jsou považováni za neperspektivní a půda je automaticky pronajímána těm, jejichž hospodářství má dnes tisíc a více hektarů. Měřítkem přidělování půdy je tak v ČR velikost podniku a osobní vazby, ne však ekonomické výsledky," zdůraznil Janda.

Podle jeho dalších slov tak stát prostřednictvím PF vytváří demografický problém, protože nesleduje trvalé osídlení krajiny. Současná situace, kdy má jeden nájemce pronajatou půdu v katastru několika obcí, tak napomáhá podle Jandy vylidňování vesnic a do budoucnosti vytváří velké sociální problémy.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info