Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF)
12.10.2004 | SZPI
Na pozvání ústředního ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ing. Jakuba Šebesty včera navštívil SZPI Dr. Zsolt Horváth, zástupce maďarského Národního úřadu pro bezpečnost potravin (Hungarian Food Safety Office). Hlavním tématem společného jednání byl Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva - RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed). Stejně jako Státní zemědělská a potravinářská inspekce pro Českou republiku je i Hungarian Food Safety Office národním kontaktním místem tohoto systému pro Maďarsko.
Obě strany se vzájemně informovaly o tom, jak konkrétně je na obou úřadech fungování RASFF zajištěno. V průběhu odborné diskuse na toto téma se hovořilo především o otázkách posuzování rizika, o technickém zázemí systému i o konkrétních případech notifikací oznamujících nebezpečné potraviny.
Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) v ČR vychází z Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002. Prostřednictvím RASFF jsou předávány mezi Evropskou komisí, členskými státy EU a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin informace o výskytu nebezpečných potravin nebo krmiv, které by mohly ohrozit zdraví spotřebitelů. Na základě výměny informací mezi účastníky RASFF jsou přijímána opatření k tomu, aby se takové potraviny nebo krmiva nedostaly do oběhu nebo byly co nejrychleji staženy z tržní sítě.
Kromě problematiky RASFF se během včerejší návštěvy diskutovalo také o otázkách kontroly dovozu potravin neživočišného původu ze třetích zemí, o kontrole ozařovaných potravin nebo o podmínkách uvádění potravin na trh Evropského společenství.
Další články v kategorii Zemědělství
- Jak na prevenci respiračních onemocnění (29.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 52 (29.12.2025)
- Norský start-up vyvinul autonomního robota s umělou inteligencí pro úsporné hubení plevele (29.12.2025)
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)

Tweet



