SZPI nařídila nápravu značení některých výrobků značky Opavia
24.11.2015 | SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zabývala neodpovídajícími a nedostatečnými informacemi na obalech některých výrobků značky Opavia a nařídila společnosti Mondelez Czech Republic s.r.o. jejich přeznačení.
SZPI nařídila společnosti Mondelez Czech Republic, aby zajistila na obalech potravin značky Opavia nevyráběných v České republice uvedení země původu. Jedná se o následující výrobky: Piškoty, BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlaté kolečka a Zlaté sušenky. Aktuálně je na těchto výrobcích uvedeno „Prodávající: Mondelez Czech Republic s.r.o., Karolínská 661/4, 18600 Praha, Česká republika“.
Uvedení údaje o prodávajícím není údajem o zemi původu a ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou spotřebitele vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z ČR.
Země původu není u sortimentu cukrovinek povinný údaj, výjimku představují případy, kdy ostatní informace na obalu potraviny by mohly být pro spotřebitele zavádějící právě ohledně země původu. K přesunu výroby piškotů ze závodu Opavia do zahraničí došlo v průběhu roku 2015.
Opatření se týká produktů vyrobených po 31. 3. 2016. S kontrolovanou osobou inspekce zahájí správní řízení o uložení sankce.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633
Další články v kategorii Zemědělství
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- Liberecký kraj nechá v 38 obcích prověřit rizika eroze půdy a bleskových záplav (06.07.2026)
- Měšťanskému pivovaru v Poličce na Svitavsku loni klesl zisk na 1,95 milionu Kč (05.07.2026)
- Povinné zatížení hospodářskými zvířaty kvůli suchu (04.07.2026)
- Vinaři z Moravy získali na soutěži Vinarium v Rumunsku dvě velké zlaté medaile (03.07.2026)
- Partnerství ČSCHMS a MASO UZENINY POLIČKA, a.s. (03.07.2026)
- Aktivisté v Praze předali výzvu k zákazu klecových chovů v EU (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Agrární komora nevyloučila podzimní protesty kvůli nepříznivé situaci v sektoru (03.07.2026)
- Ministr Červený na Olomoucku: Dvě miliardy na ochranu před povodněmi pomohou lépe zvládat přívalové deště i velkou vodu (03.07.2026)

Tweet



