Topolánek se pustil do Šumavy
06.09.2006 | Denik.cz
Do sporů kolem Národního parku Šumava se hned po svém oficiálním jmenování do funkce vložil premiér Mirek Topolánek. Chystanou reorganizaci parku označil jako příklad nemravných personálních změn, ke kterým došlo na sklonku vlády Jiřího Paroubka. "Mám informace, že byly provedeny v těchto dnech u Chráněné krajinné oblasti Šumava," uvedl Topolánek v Českém rozhlase. Podle vedení parku se však nejedná o žádné ukvapené změny na poslední chvíli. Připravují se totiž už od počátku devadesátých let.
O co vlastně na Šumavě jde? Od 1. října letošního roku by národní park neměl být organizován jako podnik na zpracování dřeva, ale jako moderní parky v západní Evropě. Dosavadních jedenáct lesních správ má nahradit šest územních pracovišť. Lesníci a strážci parku budou sloučeni do takzvané terénní služby. "Ze státních prostředků tak bude uspořeno osm až deset milionů korun ročně, ušetří se jedenáct služebních vozidel," uvedl mluvčí parku Radovan Holub. Změny, při kterých přijde o práci maximálně deset z 366 pracovníků národního parku, podle něj schválily také odbory.
Proti zavedení mezinárodně uznávaných pravidel ochrany přírody na Šumavě dlouhodobě protestují především regionální politici ODS. Ti odmítají omezování těžby dřeva a prosazují také některé projekty lyžařských a rekreačních center, které by mohly zničit část unikátní šumavské krajiny. Veřejnost se přitom staví za přísnější ochranu přírody. Podle průzkumů je pro rozšíření národních parků osmdesát procent občanů České republiky, proti kácení či výstavbě lyžařských středisek v chráněných oblastech je zhruba 60 procent občanů.
ODS už národní park jednou poškodila
Jako odstrašující příklad špatné péče o národní park v rámci celé Evropy uváděly světové ochranářské organizace Šumavu již v polovině 90. let. Za působení tehdejšího ministra životního prostředí za ODS Františka Bendy totiž došlo k drastickým zásahům do chodu parku, včetně kácení dřeva v nejcennějších částech Šumavy či nešetrné výstavby lesních cest kvůli lepší dostupnosti lokalit, kde se těžilo. Pokud kontroverzní rozhodnutí z té doby nebudou zrušena, hrozí Šumavě vyškrtnutí ze sítě mezinárodně uznávaných národních parků.
Další články v kategorii Zemědělství
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)

Tweet



