Trh pokrmových tuků ovládají tři největší výrobci

MF Dnes 2.6.1998

Trh pokrmových tuku ovládají tri nejvetší výrobci

Ústí nad Labem (elf)-Prestože domácí trh s rostlinnými tuky a oleji ovládají tri významné firmy - ceská pobocka nadnárodní spolecnosti Unilever, ústecká Setuza a Milo Olomouc -, ani jedna z nich není stredem zájmu burzovních analytiku. Unilever se burzy neúcastní a budoucnost verejne obchodovaných akcií Setuzy i Mila je podle odborníku problematická. "Na ceském kapitálovém trhu už asi težko sehrají významnejší roli," míní analytik Ceskoslovenské obchodní banky Jan Tesar. "Objemy obchodu s jejich akciemi jsou natolik nízké, že podniky budou pravdepodobne z burzy vyrazeny. U Setuzy o tom zrejme rozhodne teprve to, zda její akcie zustanou rozptýlené anebo jestli podnik v nejbližší dobe získá majoritního vlastníka," dodal Tesar s tím, že nejvetším akcionárem Setuzy stále zustává Fond národního majetku s jedenadvaceti procenty.

Výrobky Unileveru jsou na trhu nejžádanejší

Nejvetšímu svetovému producentovi rostlinných tuku patrí v tuzemsku Povltavské tukové závody v Nelahozevsi. Vstoupil do nich pri privatizaci pred šesti lety a dnes má na trhu ctyri znacky mezi peti nejprodávanejšími. "Duraz na zdravou výživu roste i mezi zákazníky v Ceské republice a rostlinné výrobky vytlacují živocišné," rekl mluvcí Unileveru Ladislav Cervenka. Oleje pro výrobu asi z dvaceti procent tuzemské osevní plochy repky dodává Unileveru práve Setuza. "Odber postupne zvyšujeme, protože kvalita oleju ze Setuzy roste," rekl dále Cervenka. Na domácí trh dodal Unilever loni zboží za 1,8 miliardy korun. Dalších osm set milionu cinil vývoz na Slovensko, do Ruska, na Ukrajinu a na nekteré nové trhy, napríklad do Moldavska. Cistý zisk domácího Unileveru se základním jmením pul miliardy loni cinil 173 milionu korun pri celkových tržbách 5,38 miliardy.

Setuza hledá vlastníka

Více než polovinu trhu ztužených pokrmových tuku ovládá Setuza. V posledním roce navíc zvýšila svuj podíl v rostlinných olejích. "Urcite je to i tím, že jsme je zacali dodávat rovnež v umelohmotných lahvích a velkoobjemových baleních pro malospotrebitele," sdelil ekonomický reditel Setuzy Karel Ružicka. Lonský vývoz cinil sedmnáct procent z celkového obratu 4,34 miliardy korun a oproti predlonsku se tak zvýšil o dve procenta. Cistý zisk podniku se základním jmením 1,15 miliardy pak dosáhl 45,5 milionu korun. Loni v zárí byl na pražské burze ohlášen budoucí obchod s majoritou Setuzy po 2200 korunách za akcii. Jako zájemce o podnik se pozdeji predstavil drnovický podnikatel Jan Gottvald, který chtel vetšinu získat do konce dubna. Vedení firmy jej však striktne odmítá, protože neverí v serióznost jeho podnikatelských zámeru.

Milo poškodily povodne

Tržní podíl nejvetšího výrobce rostlinných oleju loni o dve až tri procenta poklesl a hospodarení skoncilo asi padesátimilionovou ztrátou pri obratu 3,42 miliardy. O rok dríve pritom podnik se základním jmením 812,2 milionu korun dosáhl témer sedmdesátimilionového zisku. "Bilanci ovlivnily lonské povodne," uvedla Marie Logrová, mluvcí Olpran Group, majoritního vlastníka Mila. "Voda vnikla do výroby i do skladu, prerušila výrobu a znehodnotila cást hotového zboží," poznamenala. Firma se od kvetna rozhodla zdražit. "Zdražení repkových semen zvedá naše náklady asi o petinu," vysvetlila Logrová. Cena jedné tuny na zdejším trhu dnes ciní devet a pul až deset tisíc korun, to je o tisíc až patnáct set více než pred rokem. Loni i predloni podnik zpracoval zhruba sto osmdesát tisíc tun této suroviny. Zvýšení cen výrobku však podle ekonomického reditele Stanislava Sochora bude nižší než rust nákladu.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info