Unie nechce české pracovní síly

Unie nechce ceské pracovní síly

Politikum nejvíce vadí plánované zavedení "druhoradého clenství" v EU

Omezení volného zamestnávání ceských obcanu v zemích unie by podle politiku melo být co nejkratší.

Zákaz práce pro ceské obcany v zemích Evropské unie i po našem vstupu do ní již odsouhlasily clenské zeme. Vyplývá to z nedávného výroku clena Evropské komise, odpovedného za otázky rozšírení, Güntera Verheugena, který tak chce vymýtit obavy z prílivu levné pracovní síly z Východu. "Problém masového stehování existuje. Existují i hororové predpovedi, ale my máme nástroj, kterým mužeme proces rozšírení udelat pružnejší: prechodná období. Pevne pocítám s tím, že s nimi budeme pracovat pri jednání o volném pohybu pracovních sil," uvedl. Jelikož komisar musí hájit jednotný názor všech clenských zemí, znamená to, že v této dosud otevrené otázce se všechny zeme unie shodly.

Mluvcí ministerstva zahranicí Aleš Pospíšil pro HN uvedl, že nekteré krátké prechodné lhuty jsou myslitelné, ale v oblasti základních svobod je nutný velmi opatrný postup. "Chápeme, že unie i kandidátské státy mají prirozenou snahu hájit své zájmy. Presto nadále trváme na tom, že se po vstupu do EU nikdo z nás nesmí cítit jako druhoradý obcan," rekl.

Vetšina zahranicních odborníku parlamentních stran se s ním shoduje. Napríklad Cyril Svoboda (KDU-CSL) uvedl: "Než vstoupíme do unie, musíme prevzít obrovskou cást jejího práva. To však za dnešního stavu vecí predpokládá, že obe strany budou jednat o prechodných obdobích. Ideální by bylo "nulové" prechodné období, protože se jedná o principiální otázky," vysvetlil. Jakékoliv omezení by proto melo být krátké a nemelo by trvat pet ci deset let, jak se dnes hovorí. Jaroslav Zverina (ODS) se domnívá, že "v této otázce bychom meli být co nejkonzervativnejší". Na nekterá prechodná období bychom mohli pristoupit, ale musejí být co nejkratší, zvlášte u základních svobod. "Nemeli bychom být z výroku komisare nadšeni, protože se nejedná o nic pozitivního," uzavrel své vyjádrení. Ani Lubomíru Zaorálkovi (CSSD) se myšlenka na zavedení uvedeného prechodného období nelíbí. "Nesdílím totiž pocit, že nastane masová migrace. To se nestalo ani po pristoupení jiných méne rozvinutých zemí, Španelska, Recka a Portugalska a platí to i pro nás. V našem regionu se lidé stehují jen velmi neradi," rekl. Prosazení prechodného období by proto znamenalo, že je oprávnená obava z našeho druhoradého clenství: "Vždyt obcané by nepožívali jedné ze základních svobod. Proto je nutno o tom jednat a vláda by mela trpelive vysvetlovat, že takové nebezpecí nehrozí."

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info