Unijní státy musí EU vrátit peníze
09.11.2010 | ASZ
Za neoprávněně vyplacené dotace a pokuty za zanedbání kontrolní činnosti musí unijní státy zaplatit do společné kasy více než 578 mil. €.
Členské státy musí EUvropské unii uhradit částku ve výši 578 mil. eur z důvodu neoprávněně poskytnutých zemědělských dotací nebo z důvodu zanedbaných kontrol. Na Řecko připadá nejvyšší částka ve výši 336 mil. €, více než polovina z této částky jde na vrub pochybení vlády při odvozování dotací podle výměry zemědělské půdy. Zejména se jednalo o nedostatky v systému identifikace zemědělských pozemků, v geografickém informačním systému a v místních kontrolách konaných v rámci plošných dotací včetně územních opatření v rámci rozvoje venkovského prostoru v žádostech z roku 2006.
S velkým odstupem následuje Rumunsko, které musí zaplatit částku 41 mil. €, Portugalsko 40 mil. € a Nizozemí částku ve výši 29 mil. €. Německo naproti tomu musí uhradit pouze platbu ve výši 2,4 mil. €, což je pro tento velký stát marginální záležitost. Rakousku EU nepřipsala k tíži - jako obvykle - žádné nesrovnalosti, za které by bylo nutné dodatečně platit.
Nejvyšší pokuty připadají v členských státech EU s 314 mil. € na plošné prémie, 57 mil. € připadá na prémie pro chovatele hospodářských zvířat a 54 mil. € na prémie pro pěstitele ovoce a zeleniny. V programech rozvoje venkova byla v rámci celé EU Komisí reklamována částka v objemu 46 mil. €. „Snažíme se provádět kontrolu výdajů na zemědělství co nejpřesněji tak, aby nedocházelo k zneužívání peněz daňových poplatníků“, uvedl komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Cioloş.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- K letošní sklizni s místopředsedou ASZ ČR Janem Šteflem v Českém rozhlase Plus (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Fotky z koňské soutěže krásy. Tradice přežívá navzdory válkám (23.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby, ale strojírenská divize má výsledky horší (23.07.2026)
- Zemědělci na jihu Čech snižují stavy skotu, kvůli suchu nemají krmivo (22.07.2026)

Tweet



