Únor zatím není bílý a pole nesílí
10.02.2000 | Haló noviny
Haló noviny (Agroveb) 10.2.2000
Únor zatím není bílý a pole nesílí
Podle vedoucího poradenství Zemědělského výzkumného ústavu v Kroměříži (bývalý VÚ obilnářský) Ing. Stanislava Edlera přinášejí současné vysoké teploty v pěstování obilnin nebezpečí, že pokud v následujícím období klesnou pod - 15 až -18 stupňů Celsia a na polích nebude sněhová pokrývka, může dojít k poškození rostlin.
Holomrazy by ale musely trvat déle než týden. Při současných teplotách vyšších než pět stupňů nad nulou totiž začínají rostliny vegetovat, více dýchají a snižuje se v nich množství rezervních cukrů, které je chrání před vyzimováním. "Zatím situace není taková, aby zemědělci byli pesimističtí," uvedl ale k současnému vývoji počasí v počátku února Ing. Stanislav Edler. Teplé únorové počasí s teplotami 0 až 10 stupňů Celsia přináší, jak dodal, zvýšené nebezpečí houbových chorob - fusarióz, především plísně sněžné, které mohou zapříčinit až úhyn rostlin. Současný stav porostů obilnin hodnotí kroměřížský výzkumník jako dobrý, loňský příznivý podzim umožnil, jak uvedl, prakticky ve všech oblastech zasít ozimy v agrotechnických lhůtách.
Na většině ploch porosty do zimy vzešly, měly tři až čtyři lístky a byly na počátku odnožování. Byly tak dobře připraveny na přezimování. Většinou optimální je i hustota porostů. Výjimkou je jižní Morava, kde vlivem sucha vzešly ozimy částečně nerovnoměrně a byly méně vyvinuté. Zemědělci by podle Ing. Stanislava Edlera měly porosty na rovinách v intenzivních řepařských a kukuřičných oblastech začít regeneračně přihnojovat dusíkem ve třetí dekádě února, kdy už bude jistota, že vývoj směřuje k jaru. Možný sníh a jeho tání by totiž mohlo živiny ještě splavit. Vhodné je aplikování hnojiva na zmrzlou půdu využitím přímrazků. Regenerační přihnojení pohotovou dávkou dusíku je na obnovu nadzemní biomasy a růstu kořenů. K pěstování obilnin a využívání potenciálních možností odrůd Ing. Edler dodává, že zemědělci vzhledem k finanční situaci nemají na intenzívní hnojení a nízká je i 40 až 50procentní obnova osiv, která by měla být vyšší.
Další články v kategorii Zemědělství
- Nové masné plemeno brahman oficiálně schváleno (03.08.2026)
- Stejné množství deště jako dřív? To už dnes nestačí (03.08.2026)
- V Alpách přibývá útoků krav. Mohou skončit tragicky, problémem jsou psi (03.08.2026)
- Sen o penzionu manželům nevyšel. Místo něj ale vybudovali úspěšnou kozí farmu (03.08.2026)
- Šebestyán: Zákon o střetu zájmů je zmatečný a spor o Agrofert poznamenává celý resort zemědělství (03.08.2026)
- Duhová pohroma z východu. Italské sady a vinice plení japonský brouk listokaz (03.08.2026)
- Rozsáhlejší zemědělské požáry mohou snížit úrodnost půdy či zvýšit riziko eroze (01.08.2026)
- Vědci z Česka popsali gen, který pomáhá rostlinám zvládat sucho (31.07.2026)
- Letošní Země živitelka se zaměří na inovace, ukáže moderní zemědělské stroje (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)

Tweet



