Úroda vína letos vypadá nadějně
10.07.2013 | Denik.cz
Vinná réva na jihu Moravy už letos přestála dlouhou zimu, deštivé jaro i rozmarné léto. Keře jsou i přes nepřízeň počasí obsypané drobnými bobulemi, které čeká zrání. Vinaři se těší, že si po loňském chudém roce letos trochu polepší.
Optimisticky se na sklizeň dívá ředitel společnosti Vinium z Velkých Pavlovic Libor Výleta. „Letos může být nad průměrem, přestože zpočátku nebyl tento ročník zrovna příznivý. Začal zpožděným rašením a následovalo chladné a mokré období," tvrdí.
Loni napáchaly velké škody na vinicích pozdní jarní mrazíky. Vinaři vyrobili ani ne pět set hektolitrů vína, což je o třetinu méně než v roce 2011.„Letos je násada slušná. Pozdní mrazy se jihu Moravy vyhnuly. Některé odrůdy, jako Cabernet nebo
Frankovka, ale neodkvetly dobře, protože květům neprospěl déšť a pak velmi horké dny. Naopak André, Ryzlink rýnský nebo Müller Thurgau jsou na tom slušně," informoval šéf jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček.
V dobrý ročník věří i Jiří Ruibar z Rajhradských klášterních vinných sklepů. „Réva v květnu odkvetla dobře, bylo tam několik slunečných dní," podotkl vinař s tím, že nic ale ještě není jisté.
Autor: Redakce
Další články v kategorii Zemědělství
- Limousin ve vedení, charolais a simentál mírně ustupují (14.07.2026)
- Osevní plocha zeleniny v ČR meziročně klesla, výnosy jsou zatím dobré (14.07.2026)
- Vodění býků z pohledu využití nosního kroužku (14.07.2026)
- MZe: Žně urychlilo příznivé počasí, zemědělci sklidili 15,26 pct ploch obilnin (14.07.2026)
- Šebestyán: Fond SZIF je ve stálém kontaktu s Bruselem, nyní se řeší další platby (14.07.2026)
- Zeleninu zdražuje i drahé mytí obalů, zlobí se sedlák na řetězce a Antimonopolní úřad (14.07.2026)
- Sucho v Ugandě ničí úrodu, 16 lidí podle vlády zemřelo hlady, uvádí BBC (13.07.2026)
- Odebrání devíti týraných kusů skotu z chovu na Semilsku (13.07.2026)
- V Česku přibývá farem s kanadskými borůvkami (12.07.2026)
- Rusko uzavřelo cestu k Azovskému moři. V ohrožení je vývoz obilí (10.07.2026)

Tweet



