USA: pouze Fair Trade káva, čaj a cukr na kalifornské univerzitě
23.08.2010 | bio-info.cz
Kalifornská univerzita v San Diegu vydala nejpřísnější fair trade pravidla ze všech univerzit ve Spojených státech a aspiruje na získání titulu Fair Trade Univerzita dle britských pravidel.
Všechny budoucí nákupy potravin a smlouvy s prodejci musí obsahovat požadavek na používání pouze Fair Trade kávy, čaje a cukru ve všech provozovnách univerzitního kampusu.
Pravidla na Univerzitě San Diego navazují na závazek University of Wisconsin z roku 2008, která se stala první Fair Trade Univerzitou v USA podle standardů britské kampaně Fair Trade University.
Kampaň byla zahájena studenty před pěti lety. Jejich snahou je, aby jednotliví poskytovatelé cateringových služeb na univerzitním kampusu postupně odstranili z nabídky produkty, nepocházející z fair trade. Po úspěchu na vlastní univerzitě se nyní snaží o zavedení podobných pravidel ve všech amerických univerzitách.
V loňském roce lidé nakoupili zboží se známkou fair trade v odhadované hodnotě přes 3,4 miliardy EUR, tedy o 15 procent více než v roce 2008. Největšími trhy pro výrobky ze spravedlivého obchodu jsou Velká Británie s ročními prodeji ve výši 897 milionů EUR a USA s prodeji ve výši 851 milionů EUR. Němci přidali dalších 264 milionů EUR (+ 26 % vloni), Rakušané 72 milionů (+ 10 %) a Švýcaři 180 milionů (+ 7 %).
Další články v kategorii Zemědělství
- Petr Richter: Snažíme se zákazníkovi nabízet, co by si přál (27.07.2026)
- Dieselová krize sužuje chudé farmáře v Africe a Asii. Bez nafty vysychají pole (27.07.2026)
- Úroda ovoce bude letos kvůli mrazům a kroupám poloviční. Pojištěná není ani desetina sadů (27.07.2026)
- Živý venkov potřebuje místní hospodáře (27.07.2026)
- Ministerstvo zemědělství rozšiřuje podporu poradenství pro zemědělce a potravináře (24.07.2026)
- NOVÉ TYPY UŠNÍCH ZNÁMEK CAISLEY (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- K letošní sklizni s místopředsedou ASZ ČR Janem Šteflem v Českém rozhlase Plus (23.07.2026)

Tweet



