Ustanovení odboru pro integraci do EU bylo nezbytné

Agrární noviny (Agroweb) 16.11.1999

Ustanovení odboru pro integraci do EU bylo nezbytné

Před několika měsíci se ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Holejšovský, rozhodl povýšit dosavadní oddělení pro integraci do EU na odbor. Podle tiskového mluvčího SVS Josefa Dubna se tento krok nyní ukazuje jako nezbytný.

Odbor pro integraci do EU Státní veterinární správy (SVS), který vede František Mates, má pracoviště v Praze a v Brně. "V současné době je třeba intenzivně a rychle sledovat měnící se legislativu EU. Rychlé jednání je nutné, aby mohla naše strana, v tomto případě SVS, včas a odpovídajícím způsobem reagovat. Pracovníci odboru integrace zajišťují odborné překlady předpisů EU do češtiny a také samozřejmě českých do angličtiny. Sledují průběžně, co je v Bruselu nového, zejména v oblasti legislativy. Udržují kontakt s naší stálou misí v Bruselu.

V uplynulých týdnech měl odbor pro integraci do EU další práci navíc. Musel připravit a zajistit podklady pro jednání s bruselskými odborníky z Úřadu pro technickou pomoc a výměnu informací Evropské komise a posléze řídit i samotná jednání a zorganizovat seminář pro pracovníky chovatelských svazů, profesních komor, ministerstev a samozřejmě i okresních veterinárních správ," uvedl pro Agrární noviny Duben.

Podle Matesa paří mezi nejbližší úkoly odboru práce na informačním systému pro aproximaci práva. "To znamená, že porovnáváme předpisy platné v EU s naší legislativou. Do jaké míry a v jaké formě je právo EU slučitelné s naším. Důležitá je každá věta, každý pojem. Po jednání s TAIExem (Úřadem pro technickou pomoc…) nám dala Evropská komise najevo, že v oblasti veterinární neladí zatím plně s evropským právem. Prozatím například chybí některé vyhlášky k zákonu o ochraně zvířat proti týrání, veterinární správa nemá dostatečné pravomoce při kontrole potravin. Jde o to, aby naše předpisy byly co nejrychleji harmonizovány," uvedl Mates.

Odbor podle jeho slov dále spolupracuje na přípravě podkladů pro následné čerpání prostředků ze strukturálního fondu SAPARD a z PHARE a vypracovává návrhy priorit. "Spolupracujeme se všemi odbory ministerstva zemědělství, které integraci zemědělství mají na starosti. Vždyť podle Bruselu je veterinární oblast největším samostatným celkem, co se týká zákonných norem a předpisů. Jako jedni z mnohých se také podílíme na celkové "Implementační strategii" a na vypracování tzv. "Pozičního dokumentu". Koordinujeme veškeré záležitosti, které mají co do činění s veterinární legislativou, jako celek, aby byly zapracovány do vládních dokumentů," doplnil Mates.

Na dny 22. až 27. 11. jede ústřední ředitel SVS s vedoucími odboru integrace a zahraničního odboru na jednání do Bruselu, kde mimo jiné bude veterinární správa oficiálně seznámena se zprávou Úřadu pro technickou pomoc a výměnu informací EK o stavu české veterinární legislativy. Dozví se oficiálně doporučení, která byla zatím tlumočena ústně po týdenním společném jednání na počátku listopadu v Praze. František Mates byl požádán, aby zde prezentoval, jaký má SVS podíl na plánech na využívání fondu SAPARD.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info