V červnu nebyla na území ČR zjištěna vzteklina

Poprvé od padesátých let nebyl v červnu letošního roku na území ČR zaznamenán jediný případ vztekliny. Agris o tom informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben.

"Všech 830 laboratorně vyšetřených vzorků bylo negativních. V letním období sice bývá výskyt nákazy nižší, ale úplná absence tu ještě nebyla. Je to nepochybně výsledek dlouhodobého úsilí o likvidaci vztekliny lišek metodou orální vakcinace," zdůraznil Duben.

Podle ředitele Národní referenční laboratoře pro vzteklinu Oldřicha Matoucha se od roku 1989 podařilo v ČR snížit výskyt vztekliny o 90 procent, úplná likvidace tohoto i pro člověka nebezpečného onemocnění si ale podle něj vyžádá ještě nemalé úsilí. Červnová absence vztekliny v ČR je tak podle Matoucha pouze dílčím úspěchem, neboť statut vztekliny prostého státu lze vyhlásit teprve po dvou letech, kdy není vzteklina po ukončení orální vakcinace na celém území země prokázána.

"Je pochopitelné, že to neznamená konec vztekliny v Čechách a na Moravě, ale je to přinejmenším příznivá zpráva pro letní návštěvníky přírody, pro které se tak snižuje riziko možného ohrožení. Zachování určité opatrnosti je však ve styku s podezřelými zvířaty nadále nutné. Například v okrese Rychnov nad Kněžnou doznívá aktivní ohnisko z minulého roku a můžeme zde omezený výskyt vztekliny ještě očekávat," upozornil Duben.

V roce 1989, kdy byla u nás zahájena orální vakcinace lišek, bylo v červnu registrováno 108 případů vztekliny. V dalších létech následoval postupný pokles a například v červnu 1999 to již bylo pouze šest případů, v loňském roce dokonce pouze dva případy.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info