V ČR vyšetřeno již přes 205 000 krav na BSE
02.07.2002 | Agris
Do poloviny letošního roku, konkrétně k datu 30. června 2002, bylo v ČR vyšetřeno již 205 073 vzorků mozku skotu, stále pouze se dvěma pozitivními nálezy. Informoval o tom dnes tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.
Z uvedeného počtu bylo podle Dubna za státní prostředky testováno 190 818 krav. "Rozdíl mezi oběma čísly je způsoben tím, že než bylo rozhodnuto vyšetřovat všechny kusy přes 30 měsíců, některé masokombináty vyšetřovaly v prvních měsících všechna porážená zvířata," konstatoval Duben. Připomněl, že veškerá vyšetření se provádějí ve Státních veterinárních ústavech v Praze, Jihlavě a Olomouci, zmíněné dva pozitivní nálezy se týkaly dvou kusů zhruba šest let starých krav testovaných loni v červnu a srpnu (5.6. 2001 a 21.8.2001).
"I nadále lze říci, že se potvrdila úvaha SVS, že v ČR nelze očekávat více zjištění případů nemoci šílených krav než u několika jednotlivých kusů. Skoro by se chtělo říci, že by tento sporadický výskyt mohl potvrdit jednu z hypotéz, že v případě jednotlivých výskytů může jít o spontánní onemocnění. To však nelze nikterak ani potvrdit, ani vyvrátit," uvedl Duben.
Další články v kategorii Zemědělství
- Co s vlnou? Chovatelé ovcí hledali odpověď. Česká firma ji proměnila v ekologickou inovaci - vyrábí ekologická hnojiva, která pomáhají půdě udržet vodu i živiny (13.05.2026)
- Šebestyán kvůli mrazům požádá EK o využití všech dostupných nástrojů pomoci (13.05.2026)
- Bluetongue: ukončení období sezónně prostého KHO (13.05.2026)
- Unikátní robotizovanou halu na výkrm prasat otevřela společnost SPV Pelhřimov (13.05.2026)
- Novinky v národních dotacích: Ministerstvo zemědělství je přizpůsobilo zemědělské praxi (13.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)
- Zimbabwe vrací 67 farem cizincům, snaží se zlepšit vztahy se Západem (11.05.2026)
- Po loňské mimořádné úrodě čekají ovocnáři ve firmě Zemcheba propad kvůli mrazům (11.05.2026)
- ASZ ČR požaduje, aby stát dořešil sledování propojenosti podniků a předcházel zneužívání dotací (11.05.2026)

Tweet



