V Jizerských horách znovu žloutnou smrky
24.04.2002 | Hospodářské noviny
Do Jizerských hor se vrací úkaz, který před lety předznamenal ekologickou katastrofu - na lesních pláních žloutnou smrky.
Lesníci i ekologové v této souvislosti připomínají, jak jizerské lesy vypadaly v sedmdesátých a osmdesátých letech. Kvůli škodlivinám, především z tepelných elektráren v polském a německém pohraničí, tehdy odumřely téměř všechny lesy nad sedmi sty metry nad mořem.
Němci elektrárny uzavřeli a Poláci je odsiřují. Exhalace v oblasti klesly oproti začátku devadesátých let na desetinu. Síra, hliník, fluor i těžké kovy však zůstaly v půdě. Podle expertů mohou smrky žloutnout i kvůli přibývání ozónu a dusíku v ovzduší.
"Podobné problémy se mohou objevit i v Orlických horách, na severní Moravě a v Krkonoších. I ty mají převážně žulové podloží, jež přirozeně vytváří kyselou půdu. A i na nich se v minulosti podepsal průmysl," říká vedoucí správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.
Lesníci v Jizerských horách navrhují rozsáhlé letecké vápnění, které má zlepšit kvalitu půdy. To jim doporučili i odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství ve Zbraslavi.
Ekologové však velkoplošné vápnění považují až za krajní možnost, neboť by se uskutečnilo na území chráněné krajinné oblasti. Navrhují, aby se lesníci víc zaměřili na vysazování nových odolnějších stromů a celkovou obměnu porostů a vápnění nechali jen na vybrané plochy.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



