V regionu krachují významné zpracovatelské kapacity
25.06.2001 | Hospodářské noviny
Otázku prodejních cen, které by zaručovaly rentabilitu výroby, považuje za problém zemědělství nejen Zlínského kraje Libor Hlaváč, předseda Zemědělského obchodního družstva Poolšaví Uherský Brod - Havřice. "Potřebovali bychom, aby rentabilita byla v průměru alespoň pětiprocentní," uvedl s tím, že subjekty v odvětví rovněž šetří na nákladech, třeba i na agrochemii, což není do budoucna dobré. "Pole dnes nedostávají to, co potřebují," doplnil s tím, že v poslední době výrazně vzrostly ceny právě u agrochemických produktů. Samostatným problémem v zemědělství jsou nízké platy, které výrazně zaostávají za celostátním průměrem.
Družstvo Poolšaví hospodaří podle Hlaváče ve středních a těžších podmínkách. Pro družstvo je významná produkce mléka. Masný skot nechová, neboť nezískalo státní subvence na chov. Družstvo má 2200 hektarů orné půdy, kde pěstuje hlavně obiloviny, kukuřici a v menší míře mák, řepku, slunečnici a krmné plodiny. "Budeme se snažit rozbory půdy zjistit, zda investovat do půdy či na ní hospodařit extenzívněji nebo od hospodaření na části půdy úplně ustoupit," řekl Hlaváč. Podle něj to však má vazbu na zaměstnanost.
Problém Zlínského kraje spatřuje Hlaváč i v tom, že tam ubyly významné zpracovatelské kapacity. "I když je jich v republice nadbytek, na Zlínsku zkrachovala jak velká mlékárna, tak jatky. Není pro region dobré, že zde chybějí velké zpracovatelské kapacity," dodal.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)

Tweet



