V tisících čokolád prokázali inspektoři salmonelu
01.02.2002 | Denik.cz
Na 8600 kusů čokolád merci Finest Selection s datem minimální trvanlivosti 1. května 2002 stáhl z oběhu na příkaz České zemědělské a potravinářské inspekce jejich distributor firma Storck ČR. Výrobky uvedené šarže byly kontaminovány salmonelou. "Dovozce doložil zdravotní nezávadnost ostatních výrobků, dovezených po 30. červnu 2001, do konce minulého týdne," řekla inspekce Daniela Kolejková.
Zaslání certifikátů na zdravotní nezávadnost všech výrobků merci na trhu v ČR dnes potvrdil i Michal Bauer z Marketingové společnosti S.E.N. s.r.o., která Storck zastupuje. Odhadl, že do konce týdne budou ještě z oběhu staženy asi tři až čtyři tisíce čokolád, které ČZPI nedoporučila konzumovat.
Spotřebitelé zatím zaslali zpět asi 1500 kusů čokolád a mohou dále vracet výrobky s uvedenou trvanlivostí na adresu TRANSKAM s heslem "merci", ulice K Plevnu, 268 01 Hořovice. "Stahování čokolád z oběhu stále pokračuje," zdůraznil Bauer. Podle něj bylo do země dovezeno 33.000 kusů čokolád merci Finest Selection o váze 250 gramů a 216 kusů o váze 400 gramů, obě s datem minimální trvanlivosti 1. května 2002.
Bauer upozornil na zprávu o kontrole obchodní sítě slovenskou Státní veterinární správou, která skončila 21. ledna. Při 5043 kontrolách zjistila na třech místech šestnáct výrobků merci s rizikovým datem spotřeby. Výsledky laboratorního vyšetření na salmonelu byly negativní, uvedl.
Na salmonelu v cukrovinkách upozornila ČZPI již 10. ledna a o šest dní později potvrdila podezření také Národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu v Praze. O nálezu salmonely informovala inspekce i Rapid Allert System (Systém rychlé výměny informací), zřízený v zemích EU pro předávání údajů o zdravotně závadných potravinách na trhu.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



