Valtické vinné trhy představí osm stovek vzorků
21.03.2007 | Mladá fronta Dnes
Valtické vinné trhy, největší přehlídce vín v Česku, bude letos slavit. Na jubilejní čtyřicátý ročník se přihlásilo více firem než v minulých létech. Svá vína do soutěže poslalo více než 130 producentů. Porota, která se sejde 10. dubna, bude 834 vzorků ochutnávat celkem čtyři dny. "Velké firmy dodaly méně vzorků, větší zájem je naopak u menších firem. Asi patnáct z nich se do soutěže přihlásilo vůbec poprvé," uvedl jeden z pořadatelů výstavy Jaroslav Osička. Dvoudenní Valtické vinné trhy začínají 11. května.
Přes sedm set vín pochází z Moravy, ze zahraničích mají největší zastoupení vína rakouská a slovenská. O titul šampiona budou bojovat ale také vína z Maďarska, Rumunska nebo Argentiny.
Letos poprvé pořadatelé vyhlásí dva šampióny. Jeden pro bílá a jeden pro červená vína. Pořadatelé tvrdí, že se tak rozhodli kvůli tomu, že červená vína jsou v Česku stále oblíbenější. Degustátoři navíc musejí posuzovat stále více odrůd. Zatímco v minulosti hrála prim vína jakostní a odrůdová, v letošní listině přihlášených vzorků mají většinu vína známková. Zvýšil se podíl sladších vín, jako jsou kabinety, pozdní sběry nebo výběry z hroznů a bobulí. Odpovídá to loňské úrodě vín, která byla sice slabší, zato velmi kvalitní. "Díky teplému a slunečnému podzimu dozrála šťáva v hroznech do vyšší cukernatosti," míní Osička. Dalším trendem je větší podíl růžových vín a směsí odrůd - takzvaných cuveé.
Více než dvě třetiny přihlášených vzorků jsou ale vína bílá, což odpovídá také aktuálnímu poměru vinic vysázených bílými moštovými odrůdami.
Vloni získal titul šampiona cuveé Zweigeltrebe a Cabernet Sauvignon, ročník 2003 vinaře Karla Neustifera z Poysdorfu. Šampionem se tak poprvé v historii přehlídky stal Rakušan.
Další články v kategorii Zemědělství
- Lotyšsko prodloužilo zákaz dovozu obilí z Ruska a Běloruska (02.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství myslí na budoucnost. Letos poskytne na genetické zdroje 90 milionů korun (02.04.2026)
- Agrofert dokončil nákup nizozemské firmy OCI Ammonia Holding (02.04.2026)
- Prastarý trik na bohatší úrodu brambor: Potřebujete na něj jen čas a vhodné místo (02.04.2026)
- Jak rychle a efektivně pomoci zemědělcům v době drahé nafty? Spotřební daní na naftu (02.04.2026)
- ROZMITAL na AgriShow 2026: novinky, prověřená technika i silná nabídka pro sezónu (02.04.2026)
- Hledá se křeček polní (02.04.2026)
- Jak se dařilo českým zemědělcům v roce 2025? S předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na ČT24 (01.04.2026)
- Zemědělství a lesnictví na brněnském výstavišti (01.04.2026)
- Program Junior teamu ČSCHMS na výstavě v Brně (01.04.2026)

Tweet



