Vážnosti situace v zemědělství si je vědoma celá vláda, řekl Výborný

Vážnosti situace v zemědělství si je podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) vědoma celá vláda. Mrzí ho prohlášení Agrární komory a Zemědělského svazu, že nebyla naplněna jejich očekávání podpory. I s ohledem na současný stav veřejných financí není možné vyhovět všem požadavkům, řekl Výborný na tiskové konferenci v Praze. Svým členům podle něj Agrární komora a Zemědělský svaz nepředávají úplné informace, proti čemuž se organizace ve vyjádření pro ČTK následně ohradily. Výborný zopakoval, že je se zemědělci připraven dál jednat, na ultimáta ale přistupovat nebude, uvedl. Prezident Petr Pavel rozumí tomu, že se zemědělci cítí frustrovaní, vysypáním hnoje před úřad vlády se ale jejich problémy nevyřeší.

"Vláda i já jako ministr zemědělství jsme si velmi dobře vědomi nelehké situace nejenom českých, ale také evropských zemědělců. Já poslední dny a týdny se tomu skutečně věnuji jako naprosté prioritě, a to právě tak, abych dokázal doručit podporu a pomoc, kterou si čeští zemědělci skutečně zaslouží," řekl Výborný. Doplnil, že vláda letos přidá peníze na životní pohodu zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců.

"Ve čtvrtek večer (minulý týden) jsme se i za účasti pana premiéra a ministra financí dohodli na jednoznačných krocích pro podporu českého zemědělství. V pátek jsem to sdělil vedení všech tří nevládních organizací (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), takže ty informace měly. Mrzí mě, že ty informace v úplnosti nepředávají dál svým členům, případně, že sdělují informace, které nejsou pravda," řekl Výborný. Dodal, že v neděli zemědělským podnikům odeslal dopis, kde jim vysvětlil, jaké jsou možnosti podpory sektoru a poprosil je o pochopení.

S ohledem na současné dění Agrární komora předává svým členům informace v "mimořádné frekvenci", řekla ČTK mluvčí Barbora Pánková. "O protestních akcích rozhodlo představenstvo a dozorčí rada Agrární komory právě na základě informací, které my jsme jim předložili," uvedla. V podobném duchu se vyjádřil také předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. "On sám (Výborný) byl na jednání našich představenstev a názory zemědělců slyšel, také slyšel projevy vedení zemědělských organizací," uvedl.

Zemědělci podle Výborného nedodrželi svůj slib, že nebudou dnes protestními jízdami techniky blokovat dopravu v Praze. Vysypání hnoje před úřadem vlády pak považuje za neférový přístup. Řidiče, který hnojem zasypal i tramvajové koleje, a zkomplikoval tak provoz MHD, policisté podle svého vyjádření na X zadrželi. Cílem dnešního protestu podle Pánkové není blokovat dopravu v Praze, zemědělce ale v posledních dnech zradikalizovaly výroky některých politiků, dodala.

Výborný dnes také zopakoval, že plánuje o domluvených dvou miliardách korun navíc na podporu zemědělství pro příští rok podepsat s premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) memorandum. "Mohli jsme to dnes podepsat, ale muselo by to být v jiné atmosféře, v jiných kulisách," doplnil.

Zemědělci požadují od vlády podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace.

Vysypání hnoje před úřadem vlády Výborný považuje za neférové

Ministr Výborný respektuje právo protestovat, vysypání hnoje před úřadem vlády v Praze ale považuje za neférový přístup, uvedl dnes na síti X. Řidiče, který hnojem zasypal i tramvajové koleje, a zkomplikoval tak provoz MHD, policisté podle svého vyjádření na X zadrželi. Je podezřelý z několika přestupků. Vysypání hnoje podle mluvčí Agrární komory Barbory Pánkové nebylo v plánu dnešního protestu. Organizátoři se ale od toho nedistancují, řekla ČTK.

"Právo kohokoliv na protest respektuji a jsem připravený vyrazit férově diskutovat mezi zemědělce. Poctivý přístup očekávám i od pořadatelů, kteří slíbili nezablokovat dopravu v Praze včetně MHD. Hnůj vysypaný na tramvajové koleje za takový přístup zrovna nepovažuji," řekl Výborný. Hnůj před úřadem vlády podle Pánkové svědčí o tom, že jsou zemědělci na vládu opravdu naštvaní.

Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček vyzval v souvislosti s protestem Výborného, aby v podpoře zemědělců zohlednil problémy pramenící z dovozu levných produktů a dotační politiky dalších zemí EU. "Nejsem si jistý, že hnůj před úřadem vlády je vyjádřením podpory," uvedl na tiskové konferenci na adresu Výborného. Místopředseda sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS) chápe frustraci zemědělců a nezpochybňuje jejich právo na protest. "Ale traktory v ulicích, sypání hnoje, blokování dopravy a předkládání ultimát jen snižují prostor pro komunikaci," napsal ve sdělení médiím.

Na svém facebookovém profilu se Agrární komora za vysypání hnoje následně omluvila policistům a požádala o pochopení. "Jedou s námi malí sedláci, kterým jde doslova o život. Jsou zoufalí a rozzlobení na vládu Petra Fialy, která je místo pomoci nálepkuje a uráží," uvedla Agrární komora na facebooku.

Pavel: Vysypáním hnoje před úřad vlády se problémy zemědělců nevyřeší

Prezident Petr Pavel rozumí tomu, že se zemědělci cítí frustrovaní, vysypáním hnoje před úřad vlády se ale jejich problémy nevyřeší. Podle něj by se zástupci velkých i malých zemědělců měli snažit najít s vládou řešení, kterým nebude jen zvyšování dotací. Pavel to dnes řekl novinářům v Kersku na Nymbursku na závěr dvoudenní návštěvy Středočeského kraje.

Před sídlem vlády v Praze se dnes uskutečnila demonstrace nespokojených zemědělců proti národní politice. Zúčastnila se jí asi tisícovka lidí. Jeden ze zemědělců dnes před úřad vlády a na přilehlé tramvajové koleje vysypal hnůj, a omezil tak provoz MHD. Policisté ho zadrželi, je podezřelý z několika přestupků.

"Na jedné straně naprosto chápu, že zemědělci se cítí už frustrovaní, protože jednání o řešení jejich dlouhodobých problémů probíhají dlouho a možná ne s takovými výsledky, jaké by si představovali. Na druhou stranu vysypat hnůj před úřad vlády určitě ty problémy nevyřeší," uvedl Pavel. Podobně zemědělcům podle prezidenta neprospívá to, že se k jejich protestním akcím přidávají skupinky nebo jednotlivci, kteří se podle něj chtějí na akcích jenom přiživit.

Pavel míní, že by stálo za to dát dohromady nejen zástupce sdružené ve svazech, ale i malé a možná i soukromé zemědělce, kteří mají na věc jiný pohled než ti velcí, a pokusit se s vládou u stolu - ne na ulicích - najít řešení. Tím řešením nebude jenom zvyšování dotací, protože to je podle Pavla nikdy nekončící proces vedoucí do slepé uličky, ale hledání systémových řešení.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info