Včelařství přináší společnosti užitek

Vcelarství prináší spolecnosti užitek

Bezprostrední užitek z vcelstev je pro chovatele minimální. Vcely však mohou svou opylovací schopností pronikave zvýšit výnosy v sadech a u kulturních plodin.

Praha - Vcelarství má všude na svete vážné problémy. Ty v rozvinutých zemích mírného klimatického pásu, ke kterým patrí i Ceská republika, zpusobuje hlavne konkurence importovaného levného medu. Dováží se ze zemí s výhodnými klimatickými podmínkami a levnou pracovní silou. Predevším je to z Cíny, Argentiny, Mexika. Negativne se projevila i zmena životního stylu cásti obyvatelstva provázená nižším zájmem o vcelarství. Ve vetšine evropských zemí zacínají mít problémy s kvalitním a dostatecným opylením kulturne i plane rostoucích medonosných rostlin.

"Hodnota vyrobených vcelích produktu, které muže chovatel vcel zpenežit, predstavuje pouze deset procent celkového prínosu chovu vcel," rekl tajemník Ceského svazu vcelaru Miloslav Peroutka. Zbývajících 90 procent prínosu je urceno spolecnosti a spocívá v opylovací cinnosti, na níž závisí úroda v sadech, ale i rady kulturních plodin. Malý profit samotných vcelaru a pokles zájmu o vcelarení vedl k tomu, že se chov vcel v celé západní Evrope podporuje z verejných prostredku.

Clenské státy Evropské unie vcelarství podporují jednak ze svých vlastních rozpoctu, jednak dostávají i príspevek z rozpoctu Unie. "V minulém financním roce tak bylo z prostredku Evropské unie poskytnuto na zdokonalení produkce medu 10 066 063 eur. Z techto penez se hradí i vzdelávání v oboru vcelarství, nákup léciv proti závažným onemocnením a parazitum, plemenárská práce i nutné premistování vcelstev k plodinám. Navíc se chovatelum vcel poskytuje ekologická prémie," rekl Peroutka.

Vcelarství v Ceské republice zaznamenalo v posledních letech vážný pokles stavu vcelstev, z 807 500 v roce 1990 na približných 509 000 vcelstev na konci roku 1997. Úbytek stavu vcelstev se podarilo zastavit až v roce 1998, kdy pocty stouply na 542 161 a vzestupný trend pokracoval i v roce 1999, kdy bylo 564 981 vcelstev. Pritom k dokonalému opylení rostlin je zapotrebí v Cesku minimálne 708 tisíc vcelstev. Na jare letošního roku chybelo v celé republice 150 tisíc vcelstev. Hlavní príciny spocívají v hospodárské slabosti chovatelu, rozpadu nákupní síte s medem a danové záteži.

Významným rysem chovu vcel v Ceské republice je vysoká organizovanost chovatelu. Clenové Ceského svazu vcelaru obhospodarují 98 procent všech vcelstev chovaných v Cesku. Zhruba 81 procent chovatelu jsou malí vcelari do 15 vcelstev. Naproti tomu profesionálních vcelaru podle hledisek Unie (cili nad 150 vcelstev) je pouze 61. "V budoucnu je treba zvýšit pocet vcelaru s vyšším poctem vcelstev a snížit vekový prumer techto chovatelu," rekl Peroutka. Na území Ceské republiky existuje Vzdelávací centrum vcelaru, jehož soucástí je i Soukromé strední odborné ucilište vcelarské založené svazem. K programu vzdelávání patrí i porádání výstav. V Lysé nad Labem je to již 6. spolecná akce s myslivci a rybári.

Pomoc výzkumu

Výzkumný ústav veslarský byl založen v roce 1919 a pusobí v Dole u Prahy. Podílí se na rozvoji vcelarství, zajištuje expertní a poradenskou cinnost. Vyvíjí, vyrábí a distribuuje léciva proti varroáze a zabývá se i chovem cmeláku.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info