Včelstva v Olomouckém kraji likviduje mor
27.04.2007 | vetweb.cz
Je nahlášeno již 17 ohnisek nákazy. Zvýšený výskyt případů moru včelího plodu v Olomouckém kraji hlásí veterinární lékaři místní Krajské veterinární správy (KVS). Pro včelaře znamená prokázání nákazy pohromu. Všechna včelstva musejí utratit a veškeré pomůcky a vybavení spálit. Mnozí včelaři zvažují, že s chovem skončí. Ohniska nákazy zjistili veterinární lékaři zejména na Prostějovsku, Zábřežsku, v Domašově nad Bystřicí, Šternberku a Loučanech. Nákazy je zatím ušetřeno jen Přerovsko a Jesenicko.
Nákaza se v Olomouckém kraji stále opakuje. Zřejmě nejhorší situace v celé republice je na Prostějovsku. Až do letošního roku se podle platné metodiky likvidovala jen nemocná včelstva, což už asi tři týdny neplatí. V chovu, kde se zjistí nákaza, musí se utratit i zdravá včelstva. Novinkou je také to, že včelař, který zrušil chov kvůli nákaze, může po uplynutí tří měsíců založit nový. Dřív musel rok čekat.
Včelaři, kteří nyní chovy likvidují, mají nárok na odškodné. Žádost musí podat na ministerstvu zemědělství nejpozději do šesti týdnů od zjištění nákazy. Mnoho včelařů je však vzhledem ke svému věku rozhodnuto s chovem dál nepokračovat.
Další články v kategorii Zemědělství
- Důslednější ochranu zvířat před týráním mají zajistit přísnější pravidla (17.12.2025)
- Důvody k optimismu pro sedláky z rodinných farem existují i v nepříznivých časech (17.12.2025)
- Zemědělská a plastikářská firma Patria Kobylí loni snížila ztrátu na 4,7 mil. (17.12.2025)
- Český vědec, který vrátil vědě vůni bylin. Roman Pavela získal prestižní světové ocenění ScholarGPS (17.12.2025)
- Šebestyán vidí jako prioritu úpravu zemědělského rozpočtu, má ho za podhodnocený (17.12.2025)
- MENDELU koordinuje aktivity k ochraně biodiverzity a udržitelnému hospodaření v Amazonii (16.12.2025)
- SZIF už pozastavil dotace firmám z Agrofertu kvůli Babišovu střetu zájmů (16.12.2025)
- Řečtí farmáři třetí týden protestují s traktory na dálnicích, ohrožují turismus (16.12.2025)
- Sledování propojenosti zemědělců zatím slouží více k buzeraci než k ochraně hospodářské soutěže (16.12.2025)
- EK stále očekává podpis dohody mezi EU a Mercosurem do konce letošního roku (16.12.2025)

Tweet



