VET/752/97: k výskytu slintavky a kulhavky v Číně
01.12.1997 | SVS ČR
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
Ceské republiky
Tešnov 17, 117 05 PRAHA 1
Naše znacka Vyrizuje/linka Praha dne
VET/752/97 dr. Holejšovský 1.12. 1997
OPATRENÍ
k výskytu slintavky a kulhavky v Cíne
Podle informací FAO uvedených v EMPRES Bulletin c. 3- ríjen 1997 byla zjištena slintavka a kulhavka typu A a ASIA 1 v provincii Yunnan pri hranici s Myanmarem. V ohnisku bylo odporaženo celkem 3 570 zvírat, z toho bylo 2 470 zvírat nemocných. V zemi se vakcinuje.
Vzhledem k výskytu slintavky a kulhavky v Cíne se
N E P O V O L U J E
dovoz a tranzit živých vnímavých zvírat / skotu, prasat, ovcí, koz a dalších sudokopytníku/, cerstvého chlazeného a mraženého masa, vnitrních orgánu, mléka, surových kuží, strev a tepelne neopracovaných potravin, surovin a tepelne neopracovaných krmiv z techto zvírat a to vcetne neobchodního zboží.
Pri dovozu a tranzitu povolených komodit, podléhajících veterinární kontrole, je nutné vyžadovat doklad o provedené dezinfekci dopravního prostredku pred vstupem na území CR.
Pracovníkum PVS se prikazuje kontrolovat, zabavovat a neškodne odstranit tepelne neopracované živocišné suroviny a potraviny, které by mohly být nositeli viru SLAK, osobám cestujícím ze zeme výskytu.
Zákaz dovozu se netýká techto potravin a surovin živocišného puvodu:
a/ mléka a mlékárenských výroku, které byly podrobeny tepelnému ošetrení pri teplote min. 72 0 C po dobu 15 vterin /to se týká i výrobku ruzných zmrzlin a zmrzlinových smesí, sýru apod., k jejichž výrobe bylo použito tepelne ošetrených živocišných surovin za výše uvedených podmínek/.
b/ masné výrobky, které byly tepelne ošetrené a u nichž teplota v jádre výrobku dosáhla min. 700 C po dobu 10 minut a u masných konzerv, které byly podrobeny tepelnému efektu F3.
Zákaz se nevztahuje na surové a vycinené kuže, podrobené nekterému z následujících ošetrení:
· nasolení morskou solí doplnenou 2% uhlicitanu sodného trvající 7 dní
· základní ošetrení vápnem s hodnotou pH 12-13 po dobu 8-10 hod., následované vhodnou neutralizací vápna a ošetrení kyselinou s hodnotou pH 1-3 pod dobu 8-10 hod.,
· ošetrené kuže musí být úcinne oddeleny od kuží neošetrených
Zákaz dovozu a pruvozu se dále netýká masa lichokopytníku, drubeže, králíku a výrobku z nich, vajec a vajecných výrobku, ryb a rybích výrobku, masa zajícu, bažantu, koroptví a další drobné zvere, medu a hlemýždu.
Dovoz a pruvoz živocišných produktu uvedených pod bodem a/, b/ musí být doprovázen veterinárním atestem osvedcujícím, že byly splneny požadavky tepelného ošetrení techto potravin a surovin.
MVDr. Antonín K o z á k
ústrední reditel
Na vedomí: Ministr zemedelství CR
Ministerstvo zahr. Vecí CR
Generální reditelství cel MF CR
Ministerstvo obrany - dr. Hrzal
Ministerstvo vnitra - dr. Hajšel
CTK
Další články v kategorii Zemědělství
- SVS vymezila rizikovou oblast s opatřeními proti šíření ptačí chřipky (05.12.2025)
- Státy EU a europarlament se shodly na odkladu nařízení o odlesňování o další rok (05.12.2025)
- Hospodářství je srdcem naší rodiny, říkají čerství držitelé ocenění Farma roku 2025 (05.12.2025)
- Evropské obiloviny jsou zasaženy věčnými chemikáliemi, varuje nová studie (05.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- MJM Agro koupila firmu Krmiva Salač, která prodává krmiva pro domácí zvířata (04.12.2025)
- Agrofert uvažuje o stavbě nového závodu na výrobu čpavku, poprvé mimo Evropu (04.12.2025)
- Prezident pevným postojem v otázce Babišova střetu zájmů hájí i férové podnikání v právním státě (03.12.2025)
- Superčervi pod drobnohledem: Vědci na Agronomické fakultě zkoumají, jak larvy potemníka rozkládají plasty (03.12.2025)
- Počasí si s chmelem pohrávalo. Letošní sklizeň je ale nakonec mírně nadprůměrná (03.12.2025)

Tweet



