Veterináři nemají dost peněz za zabité lišky
28.11.2001 | Ústecký deník
Za téměř každou zastřelenou lišku, kterou v uplynulých letech přinesli myslivci k vyšetření veterinářům, dostali přibližně 150 korun za tzv. zástřelné. Pro letošní rok získala okresní veterinární správa jen dotaci 200 korun za kus pro čtyřicet lišek.
Částka je nyní nově označená, podle MVDr. Bohuše Míčka ze správy, jako vzorkovné.
"Protože peníze za třicet lišek byly vyplaceny již na jaře, nyní jsme měli k dispozici jen zbylou částku na posledních deset kusů. Lze ale předpokládat, kvůli právě probíhajícím honům, že ještě nějaké lišky myslivci přinesou,"
míní Míček.
Od října, po shozu deseti tisíc vakcín, odeslala správa na vyšetření do Prahy zmíněných deset lišek. Ty budou vyšetřeny, kromě testu na výskyt vztekliny, i na přítomnost vakcíny.
"V laboratoři pak odborníci zjistí pod infralampou, zda liška požila tetracyklin. První výsledky vyšetřených lišek očekáváme asi v polovině prosince,"
doplnil.
Shazování vakcín z letadel se provádí v oblastech, kde byla v minulých letech zjištěna vzteklina, a to kvůli lepšímu pokrytí. Právě Ústecko patřilo podle MVDr. Míčka před třemi roky s 18 případy vztekliny k nejohroženějším oblastem v České republice.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



