Vína ročníku 2004 budou výborná, vinobraní se nezpozdí
13.09.2004 | Agris
Pokud se navíc vyplní dlouhodobé předpovědi meteorologů, které počítají pro září s nadprůměrnými teplotami a naopak se srážkami pod dlouhodobými průměry, mohou se milovníci vína těšit na výborný ročník 2004. Informoval o tom dnes Jiří Janoušek, mediální zástupce předního tuzemského producenta vína, firmy Vinselekt Michlovský. „Bohužel vláhy nemají vinice dostatek, ale nyní potřebujeme, aby v září byly teplé slunečné dny a chladné noci. Sluneční svit a teplo mají příznivý vliv na obsah cukru v hroznech, naopak chladné noci napomáhají jeho uchování včetně aromatických látek. Pokud se současný ráz počasí udrží, dosáhnou letošní vína úrovně výborných ročníků 1999 nebo 2002,“ uvedl moravský vinař Miloš Michlovský.
Právě v září dozrávají v ČR hrozny révy vinné a tento měsíc je z hlediska kvality úrody klíčový. Sklizeň vína bude mít podle současných předpokladů svůj vrchol v průběhu října.
Vinobraní začne podle Miloše Michlovského letos v obvyklých termínech – v poslední dekádě září a bude pokračovat až do druhé poloviny listopadu. „Nejprve přijdou na řadu rannější odrůdy, jako například Muškát moravský či Müller Thurgau, hlavní období sklizně však začne až v říjnu,“ dodal Michlovský.
Vinselekt Michlovský pěstuje víno na zhruba 130 hektarech v nejteplejších oblastech jižní Moravy. Vinice společnosti leží především v Mikulovské, Velkopavlovické a Mutěnické vinařské oblasti. Vedle vlastní produkce spolupracuje Vinselekt Michlovský se Stockem Plzeň na rozvoji značky vín Král Vinohradu, kterou společnosti uvedly na trh na jaře letošního roku. Řada Král Vinohradu zahrnuje dvě suchá červená vína (Frankovka, Svatovavřinecké) a dvě suchá vína bílá (Müller Thurgau, Veltlínské zelené). „Kvalita úrody odrůd, které jsou základem Krále Vinohradu, dává možnosti pro další posilování její pozice na trhu,“ uvedl brand manager Michal Riegel.
Další články v kategorii Zemědělství
- Masožravý parazit se šíří v USA (15.06.2026)
- Agrofert může získat snadnější cestu k polím. Stát chystá předkupní právo na půdu (15.06.2026)
- Zelené zlato i moderní farmy. Zemědělství otevírá dveře studentům (15.06.2026)
- Soused jim zničil úrodu za miliony. Bezová farma teď vstává z popela (15.06.2026)
- Oblíbený samosběr hrášku v Olomouci začíná. Je slaďounký, láká pěstitel (14.06.2026)
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- Sněmovní jednání svolané opozicí k dotacím Agrofertu skončilo bez výsledku (12.06.2026)
- Vědci testují nový způsob ochrany rajčat před bakteriemi pomocí virů (12.06.2026)
- ASZ ČR a SVTA požadují splnitelná pravidla pro ubytování na rodinných farmách v rámci agroturistiky (12.06.2026)
- Zemědělci letos podali 30.684 žádostí o evropské dotace, podobně jako loni (11.06.2026)

Tweet



