Vinaři očekávají výjimečný ročník
06.08.2002 | Mladá fronta Dnes
Stačí, aby se Slovácku ještě pár dnů vyhýbaly prudké přívalové deště, a vinaři i jejich zákazníci se můžou těšit na mimořádně kvalitní úrodu.
Odborníci dokonce očekávají, že víno vyrobené z letošních hroznů se svou kvalitou zařadí mezi nejlepší v posledních desetiletích. "Pokud nepřijdou vydatné deště a kroupy, bude letošní víno opravdu vynikající," předvídá ředitel uherskohradišťského územního odboru ministerstva zemědělství Josef Vaculík. "Kvalitou srovnatelné s ročníkem 2000." O tehdejší úrodě přitom vinaři hovořili jako o výjimečné a vylučovali její brzké opakování. "Dá se říct, že se jedná o ročník tisíciletí," uvedl tehdy například Libor Košíček z vinařské společnosti Premix Rybníky v Moravském Krumlově. "Kolem vína dělám čtyřicet let, a takovou kvalitu jsem ještě nezažil," zhodnotil úrodu z roku dva tisíce Josef Magdálek ze společnosti AGROSOVÍN Boršice. Sklepmistr téže společnosti Josef Dudešek včera potvrdil, že stejně nadějně vypadá i letošní úroda. "Raději bych to ale ještě zaklepal na dřevo," sdělil v obavách před případným špatným počasím. Hroznům letos nechybělo ani vydatné slunce, a v klíčovém období ani dostatek vody. Odborníci proto tvrdí, že letošní vína budou vynikat především mimořádnou cukernatostí. "Ta se určitě přehoupne přes dvacet procent," domnívá se ředitel Vaculík. Na trh se tak dostanou kvalitní přívlastková vína s vegetačními cukry. To je zásadní rozdíl ve srovnání s loňským rokem. Réva tehdy místo do dvacátého června, jak je obvyklé, dokvetla až v polovině července. Vína byla kvůli tomu tvrdší, s vyšším obsahem kyselin, a hůře se prodávala na trhu. Potvrdili to prvovýrobci i exportéři vína.
Vinice přibývají
* Na Slovácku přibylo během posledních osmi let sto patnáct hektarů převážně nových vinic, letos jich má být pětadvacet. Vinaře k rozšiřování stávajících a zakládání nových vinic nutí evropské normy, podle kterých už po vstupu Česka do EU nesmí plochy nynějších vinic dál rozšiřovat.
Další články v kategorii Zemědělství
- Novinky v národních dotacích: Ministerstvo zemědělství je přizpůsobilo zemědělské praxi (13.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)
- Zimbabwe vrací 67 farem cizincům, snaží se zlepšit vztahy se Západem (11.05.2026)
- Po loňské mimořádné úrodě čekají ovocnáři ve firmě Zemcheba propad kvůli mrazům (11.05.2026)
- ASZ ČR požaduje, aby stát dořešil sledování propojenosti podniků a předcházel zneužívání dotací (11.05.2026)
- Chránil přírodu a zvířata. Ted Turner po sobě zanechal stovky tisíc hektarů půdy (11.05.2026)
- Skupiny ÚSOVSKO a AGRO 2000 mohou společně převzít Hospodářskou společnost Kutná Hora (11.05.2026)
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)

Tweet



