Oráči se sjedou do Chrudimi na 50. české mistrovství v orbě

Moderní i historickou orbu na polích budou moci lidé vidět příští sobotu v Chrudimi. Uskuteční se tam jubilejní 50. ročník mistrovství České republiky v orbě. Registrovaných je 44 oráčů. Ti nejlepší pak pojedou na mistrovství světa. ČTK to řekl místopředseda Společnosti pro orbu Lubomír Neudert.

"To, že se jubilejní ročník koná v Pardubickém kraji, není náhoda. Z kraje pocházejí bratranci Veverkové, kteří před 200 lety dali světu ruchadlo, předchůdce dnešního pluhu," řekl.

Soutěž v orbě má osm kategorií. Oráčtí mistři pracují se zemědělskou technikou i zapřáhnou koně. Vítězové některých kategorií jsou pak nominováni na mistrovství světa.

Na zorání soutěžní parcely má oráč tři hodiny. Rychlost nehraje hlavní roli. Soutěžící musí splnit předepsanou kvalitu, vyorané skývy by měly být rovnoměrné, přímočaré, stejně hluboké. Oráč by měl správně zaklopit rostlinné zbytky. Jeho jízda by měla pěkně navazovat. Kritéria hodnotí rozhodčí s mnohaletými zkušenostmi.

Hejtmanství převzalo nad akcí záštitu. V Pardubickém kraji se daří držet kvalitní zemědělskou výrobu s vyváženou rostlinnou a živočišnou produkcí, řekl krajský radní Miroslav Krčil (3PK). "Každá taková akce, která pomáhá k propagaci českého zemědělství u široké veřejnosti, je mimořádně důležitá a potřebná," řekl Krčil.

jlc ver

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info