Vliv vybraných pěstitel.faktorů na stabilitu produkce cukrovky

Vliv vybraných pěstitelských faktorů na stabilitu produkce cukrovky

Impact of elected growing factors on production stability of sugar beet

L. Jozefyová, J. Pulkrábek, J. Šroller

ČZU v Praze

Summary: In 1998 and 1999 year in plot experiments in field in Červený Újezd was measured production of two sugar beet varieties fertilised with escalated doses of N from LAV a NP+B fertilisers and treated by fungicide and plant growth regulators. From wide spectrum of growing factors most intensive influence on the yield of white sugar had doses of N and date of harvest, followed by impact of variety and year. Third group was treated by fungicides and growing regulators. In 1998 and 1999 year there were lowest values of chlorophyll content in control without fertilising. The variant fertilised by 150 kg N.ha-1 had highest chlorophylls values. Conclusive differences were measured between varieties Elan and Epos. Treatment by fungicide Alert positively influenced the yield of root and sugar.

Key words: sugar beet, nitrogen fertilising, Alert, Atonik, plant growth regulators, quality of sugar beet, chlorophyll.

Souhrn: V letech 1998 a 1999 jsme v maloparcelkových pokusech v Červeném Újezdě sledovali produkci dvou odrůd cukrovky hnojených stupňovanými dávkami dusíku hnojivem LAV a NP+B a ošetřené fungicidem a regulátorem růstu. Ze širokého spektra sledovaných pěstitelských faktorů se nejintenzivněji na výnosu bílého cukru projevil vliv stupňovaného hnojení dusíkem a termínu sklizně. Na dalším místě je vliv odrůdy a ročníku. Do třetí skupiny by bylo možno zařadit vliv ošetření fungicidy a regulátory růstu. V průběhu vegetací 1998 a 1999 měla cukrovka nehnojená dusíkem nejnižší hodnoty chlorofylu. Nejvyšší hodnoty chlorofylu byly naměřeny v listech cukrovky hnojené 150 kg N.ha-1. Průkazné diference byly stanoveny i mezi sledovanými odrůdami Elan a Epos. Ošetření porostu fungicidem Alert příznivě ovlivnilo výnos bulev i cukru.

Klíčová slova: cukrovka, hnojení N, fungicidy, Alert, Atonik, regulátory růstu, jakost cukrovky, chlorofyl.

Snahou pěstitelů cukrovky je dosáhnout maximální produkce cukru i tehdy, když během vegetace nastávají extrémní situace vyvolané nepříznivými vlivy prostředí, např. výkyvy povětrnosti, výskytem chorob a škůdců, působením cizorodých látek apod. Vhodná kombinace ovlivnitelných pěstitelských faktorů umožní vytvořit optimální podmínky pro vysokou a stabilní produkci cukru z jednoho hektaru (Pačuta, Bajči, 1998). Vyplatí se mj. i hledání a využívání pěstitelských opatření, která významně přispějí ke stabilizaci produkce. Některým z nich může být vhodná odrůda (Srba 1998), biologicky aktivní látka aplikovaná v optimální době (Pulkrábek, 1999, Zahradníček, 1996, Henselová, 1989, Černý, 1992), vhodně stanovená a uplatněná optimální dávka dusíku (Chochola 1998) či vhodné fungicidní ošetření listového aparátu (Korhoň 1998). Relativně vhodnou odezvu na sledované pěstitelské faktory poskytují rostlinné pigmenty. Chlorofyly jsou již dlouho známy jako primární fotoreceptory fotosyntézy. Změny jejich obsahu v listech cukrovky dobře zachycují vliv extrémních vláhových podmínek (Švachula, 1996). Je ověřováno experimen-tální zkoumání stresů a posuzování zdraví a funkčnosti listů za použití přenosného měřiče chlorofylové fluorescence. V praxi je u obilnin využíváno N testeru k optimalizaci výživy dusíkem. I u cukrovky jsou s jeho pomocí sledovány účinky různých pěstitelských faktorů (Jozefyová, Pulkrábek 1998).

Metodika

Pro sledování a hodnocení vybraných pěstitelských faktorů byl založen maloparcelkový pokus sledující u dvou odrůd vliv kombinace hnojení dusíkem, ošetření porostů proti listovým chorobám a regulátoru růstu na produkční ukazatele cukrovky. Pěstitelská technologie pokusu založeném na Výzkumné stanici AF ČZU v Červeném Újezdě odpovídá technologii využívané v zemědělské praxi (podzimní příprava půdy, hnojení PK, předseťová příprava, organizace porostu atd.). Hustota porostu na optimální byla upravena jednocením a okopávkou. Postřik regulátory růstu a pesticidy byl ručním postřikovačem v dávce a termínu dle růstové fáze navrhované výrobcem.

V pokusu byly použity dvě typem odlišné odrůdy (Elan a Epos). Odrůda Elan je cukernatá odrůda registrovaná od roku 1995 a odrůda Epos je normální až výnosová odrůda registrovaná v roce 1998. U obou odrůd byla sledována reakce na různé hnojení LAV (27% N) či NP hnojivem s bórem (26% N), ošetření regulátorem růstu (Atonik, v roce 1999 i Biosfor) a postřik fungicidem (Alert). U každé odrůdy bylo celkem deset variant ošetření. Každá varianta byla 6 x opakována. Tři opakování byly sklizeny při časné sklizni (druhá polovina září), zbývající tři při pozdější sklizni (kolem 20. října). Sklizňová plocha každé varianty byla 10 m2. Na každé parcelce byl zjištěn počet bulev, zvážen chrást a bulvy. Na základě těchto ukazatelů byl vypočten hektarový výnos cukrovky. Z každé varianty byly při sklizni odebrány vzorky bulev pro stanovení sušiny a na technologický rozbor bulev (stanovení cukernatosti, obsahu draslíku, sodíku, a-aminodusíku).

V průběhu vegetace byla sledována jednoduchá analýza růstu a změny obsahu chlorofylu v listech cukrovky všech variant. Hodnoty chlorofylu byly měřeny nejprve podle fází růstu listů, později u středně starých, plně vyvinutých listů cukrovky. K měření byl použit chlorofylmetr (N tester) - přístroj využitelný pro stanovení relativních hodnot chlorofylu přítomného v listech rostlin. Stanovuje hodnoty chlorofylu přímo na poli, aniž by došlo k poškození měřených rostlin. Každá hodnota zobrazená přístrojem je průměrem třiceti statisticky vyhodnocených měření. U každé varianty byly při všech měřeních provedeny dvě opakování a z nich vypočtena průměrná hodnota chlorofylu, uváděná v tabulkách 1 a 2. V druhé polovině vegetace byl také sledován výskyt listových chorob.

Výsledky a diskuse

Výsledky hodnocené v tomto příspěvku vycházejí ze dvou pokusných let 1998 a 1999. V tabulce 3. jsou uvedeny průměrné hodnoty za sledované roky a termíny sklizní. V pokusu bylo použito pět stupňovaných dávek dusíkatého hnojení (0, 50, 100, 150, 200 kg.ha-1). Stup-ňované hnojení dusíkem mělo průkazný vliv na zvýšení výnosu bulev. V průměru dvou odrůd v roce 1999 od 59,97 t.ha-1 (varianta 0 kg N.ha-1) do 65,49 t.ha-1 (200 kg N.ha-1). Stejný vliv mělo hnojení na výnos chrástu. V průměru nejnižší výnos chrástu byl 30,64 t.ha-1 u nehnojené varianty a nejvyšší 41,83 t.ha-1 u varianty hnojené 200 kg N.ha-1. Cukernatost se postupně snižovala v průměru od 17,85 % do 16,84 %. Rozdíly mezi výnosem cukru byly méně výrazné. Cukrovka nehnojená dusíkem měla nejnižší výnos cukru, tj. 9,44 t.ha-1 (v roce 1998 to byla varianta hnojená 150 kg N.ha-1 9,36 t.ha-1). Nejvyšší výnos cukru byl 9,89 t.ha-1 u varianty hnojené 50 kg N.ha-1. V roce 1998 to bylo 9,71 t.ha-1u varianty s 0 kg N.ha-1.

Hodnoty chlorofylu naměřené v listech různě hnojené cukrovky byly rozdílné ve vazbě na výši dávky dusíku. Hnojení mělo kladný vliv na obsah chlorofylu. V průběhu vegetací 1998 a 1999 měla cukrovka nehnojená dusíkem nejnižší hodnoty chlorofylu. Nejvyšší hodnoty chlorofylu byly naměřeny v listech cukrovky hnojené 150 kg N.ha-1. Průkazné diference byly stanoveny i mezi sledovanými odrůdami Elan a Epos.

K hodnocení vlivu ošetření porostu fungicidem Alert proti listovým chorobám, je třeba předeslat, že jeho aplikace byla vždy v době prvních příznaků listových chorob, zejména cerkospory. Výskyt listových chorob v roce 1998 i 1999 byl v lokalitě Červeného Újezda velmi malý a nevyžadoval intenzivní fungicidní ochranu (v praxi by asi nebyla realizována, nebo by byla až při větším výskytu). Ošetření fungicidem přes nízké napadení přispělo k zvýšení výnosu cukru, zvláště díky vyššímu výnosu bulev v obou sledovaných letech. Významnější rozdíl je patrný u dávky 150 kg N.ha-1. Intenzivněji hnojené porosty potřebují účinnější ochranu proti listovým chorobám. Malé rozdíly byly i mezi odrůdami. Odrůda Elan reagovala pozitivně na postřik fungicidem v obou variantách dusíkatého hnojení. Odrůda Epos reagovala stejně jen při vyšší dávce dusíku. Příznivější vliv aplikace fungicidu se projevil v pozdějším termínu sklizně. Ošetření růstovými regulátory mělo nevýrazný vliv na konečný výnos bílého cukru zejména v roce 1999. U některých variant stupňovaného hnojení regulátor růstu pozitivně ovlivnil výnos bulev. Obdobné závěry uvádějí Pulkrábek (1999), Zahradníček (1996), Giba (1992), Kutina (1988) aj.

Obsah chlorofylu v listech cukrovky se při ošetření fungicidem v obou pokusných letech zvýšil. Rozdíly byly v roce 1998 jen malé. Ošetření růstovým regulátorem neovlivnilo hodnoty chlorofylu.

Tab. 4: Vliv ošetření růstovým regulátorem a fungicidem na výnos cukrovky (průměry variant)

Varianta

Výnos bulev

t.ha-1

Výnos chrástu

t.ha-1

Cukernatost

%

Výnos cukru

t.ha-1

Kontrola

63.29

37.92

17.16

9.59

Růstový regulátor

63.56

38.15

17.11

9.56

Fungicid

65.41

39.20

17.10

9.84

Závěr

Ze širokého spektra sledovaných pěstitelských faktorů se nejintenzivněji na výnosu bílého cukru projevil vliv stupňovaného hnojení dusíkem a termínu sklizně. Na dalším místě je vliv odrůdy a ročníku. Do třetí skupiny by bylo možno zařadit vliv ošetření fungicidy a regulátory růstu.

V letech 1998 a 1999 jsme sledovali produkci dvou odrůd cukrovky hnojených stupňovanými dávkami dusíku hnojivem LAV a NP+B a ošetřené fungicidem a regulátorem růstu. Vyšší dávky dusíku zvýšily výnos bulev a řepného chrástu a snížily cukernatost. Nejvyšší výnos bílého cukru byl u varianty hnojené 50 kg N.ha-1. Na hnojivo NP+B reagovala lépe odrůda Epos než odrůda Elan. Ošetření fungicidem přispělo k zvýšení výnosu cukru, zejména díky vyššímu výnosu bulev. Odrůda Elan reagovala na ošetření fungicidem zvýšením výnosu v obou variantách dusíkatého hnojení, odrůda Epos pouze při vyšší dávce dusíku. Ošetření regulátorem růstu mělo nevýrazný vliv na konečný výnos cukru. Výživa dusíkem měla pozitivní vliv na obsah chlorofylu. Nejvyšší hodnoty chlorofylu byly naměřeny u varianty hnojené 150 kg N.ha-1. Obsah chlorofylu v listech cuk-rovky se při ošetření fungicidem v obou pokusných letech zvýšil, avšak aplikace regulátoru neměla na obsah chlorofylu žádný vliv.

Literatura

BAJČI, P., MICHÁLIKOVÁ, A.: Vplyv niektorých biologicky aktívnych látok na úrodu cukrovej repy.Rostlinná výroba, 37, 1991, 4: 357-370.

ČERNÝ, I.: Použitie Microbionu pri pestovaní cukrovej repy. Úroda, 40, 1992, 10: 464-465.

GIBA, M., RIMÁR, J., ŠANTA, I.: Výsledky testovania výkonnosti odrôd cukrovej repy a efektívnosti bioregulátora Rastim 30 DKV v podmienkach Východoslovenskej nížiny. Listy cukrov. a řepař., 108, 1992, 4: 74-81.

HENSELOVÁ, M. a kol.: Regulácia úrod a technologických parametrov tažiskových polnohospodarskzch kultur aplikaciou Rastimu 30 DKV. Sborník z mezinárodní konference Nové směry vo výzkume, výrobe a použití prípravkou na ochranu rastlín, Nitra, 1989, str. 23 až 35.

KUTINA, J.: Regulátory růstu a jejich využití v zemědělství a zahradnictví. SZN Praha, 1988.

PAČUTA, V., BAJČI, P.: Stav a zmeny vo výrobe cukrovej repy na Slovensku v posledných rokoch. Listy cukrovarnické a řepařské, 114, 1998, č. 2, s. 46-49.

Pulkrábek, J., Šroller, J., Zahradníček, J.: Vliv regulátorů růstu na výnos a jakost bulev cukrovky. Rostlinná výroba, 45, 1999, (8): 379-386.

ŠVACHULA, V.- PULKRÁBEK, J. - ZAHRADNÍČEK, J.: Changes in betaine content in selected cultivars of sugar beet treated with biologically active compounds. Scientia Agriculturae Bohemica, 27, 1996, 3:183 - 197.

Zahradníček, J., Čatský, J., Pulkrábek, J., Šroller, J., Švachula, V. a kol: Regulace biosyntézy glicidů tvorby výnosu cukrovky biologicky aktivními látkami. Závěrečná zpráva grantu GA ČR 501 / 943 / 0, leden 1996, 50 str.

Ostatní uváděné citace - Sborník z konference Řepařství 1998.

Práce byla řešena za podpory výzkumného záměru MSM 412100002, grantu AF ČZU v Praze as firem Strube-Dieckmann ČR, DuPont CZ a Agros Hořesedly.

Tab.1: Obsah chlorofylu v listech cukrovky, 1998.

Odrůda

Varianta

Termín měření

Průměr

---

29.5.

11.6.

27.7.

17.8.

2.9.

16.9.

16.10.

-
--

0 kgN.ha-1

456

419

601

686

636

649

702

593

-

Nehnojeno

LAV 50kgN.ha-1

457

437

605

708

670

659

747

612

-

před

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

447

416

603

727

673

707

698

610

-

setím

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

445

446

623

731

662

626

734

610

ELAN

-

NP+B 50+50kgN.ha-1

453

421

611

740

677

672

728

615

--

0 kgN.ha-1

489

437

571

662

659

609

744

596

-

100 kgN.ha-1

LAV 50kgN.ha-1

467

432

613

725

677

672

734

617

-

NP+B

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

469

433

626

741

676

694

735

625

--

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

458

438

656

759

689

710

742

636

--

NP+B 50+50kgN.ha-1

471

417

635

719

671

658

764

619

Průměr odrůdy

461

430

614

720

669

666

733

613

--

0 kgN.ha-1

467

394

505

636

569

608

680

551

-

Nehnojeno

LAV 50kgN.ha-1

484

428

565

638

600

626

688

576

-

před

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

470

391

567

646

596

639

709

574

-

setím

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

454

412

595

665

631

621

664

577

EPOS

-

NP+B 50+50kgN.ha-1

465

417

537

619

616

591

681

561

--

0 kgN.ha-1

469

414

580

644

631

629

675

577

-

100 kgN.ha-1

LAV 50kgN.ha-1

487

446

595

650

666

660

710

602

-

NP+B

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

483

420

580

693

628

659

715

597

--

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

476

433

646

699

647

647

687

605

--

NP+B 50+50kgN.ha-1

474

423

603

692

632

634

705

595

Průměr odrůdy

473

418

577

658

622

631

691

581

Průměr celkem

-

467

424

596

689

645

649

712

597

Tab. 2 Obsah chlorofylu v listech cukrovky, 1999.

Odrůda

Varianta

Termín měření

Průměr

---

19.5.

31.5.

16.6.

29.6.

20.7.

3.8.

17.8.

31.8.

14.9.

27.9.

13.10.

-
--

0 kgN.ha-1

393

488

526

531

554

530

542

605

641

693

596

555

-

Nehnojeno

LAV 50kgN.ha-1

387

492

554

600

614

578

563

561

630

596

618

563

-

před

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

387

510

539

556

602

586

556

602

710

583

584

565

-

setím

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

381

504

576

588

635

621

625

650

752

704

678

610

ELAN

-

NP+B 50+50kgN.ha-1

376

513

583

625

679

642

635

659

718

655

650

612

--

0 kgN.ha-1

408

533

589

586

637

617

617

660

719

659

633

605

-

100 kgN.ha-1

LAV 50kgN.ha-1

405

560

603

613

618

677

642

675

768

691

681

630

-

NP+B

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

393

539

602

611

662

683

658

638

728

658

639

619

--

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

405

555

598

651

683

664

673

717

779

715

682

647

--

NP+B 50+50kgN.ha-1

401

531

580

634

671

676

653

684

781

668

654

630

Průměr odrůdy

394

522

575

599

635

628

616

645

7223

662

641

604

--

0 kgN.ha-1

407

513

568

522

539

533

530

543

598

619

533

537

-

Nehnojeno

LAV 50kgN.ha-1

399

526

569

589

607

554

602

632

717

683

667

595

-

před

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

401

529

558

549

566

543

563

601

643

658

640

568

-

setím

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

394

530

560

524

609

576

611

616

736

725

675

596

EPOS

-

NP+B 50+50kgN.ha-1

405

528

576

611

642

598

613

633

700

680

678

606

--

0 kgN.ha-1

420

532

556

588

615

584

591

627

689

664

663

593

-

100 kgN.ha-1

LAV 50kgN.ha-1

414

552

606

629

683

653

667

676

727

698

690

636

-

NP+B

LAV 50kgN.ha-1+Regul.

426

557

608

635

700

670

672

680

731

688

671

640

--

LAV 50kgN.ha-1+Fung.

426

598

612

654

724

689

697

764

827

730

730

677

--

NP+B 50+50kgN.ha-1

426

549

603

636

684

665

665

683

758

656

666

635

Průměr odrůdy

412

541

582

594

637

606

621

645

713

680

661

608

Průměr celkem

-

403

532

578

597

636

617

619

645

718

671

651

606

Adresa prvního autora

Ing. Lucie Jozefyová

Česká zemědělská univerzita v Praze

tel: 02/ 24 38 25 37

Katedra rostlinné výroby

fax: 02/ 24 38 25 35

165 21 Praha 6 - Suchdol

-

Tab. 3: Produkční ukazatele sklizené cukrovky (průměr let 1998 a 1999 a jednotlivých termínů sklizně).

Odrůda

Varianta

Výnos

Počet

Výnos

Cuker -

Alfa -

Obsah

Obsah

Výnos

Teoret.

Výnos

---

bulev

bulev

chrástu

natost

amino-N

draslíku

sodíku

polar.cuk.

výtěžnost

bílého cuk.

---

t.ha-1

tis.ks.ha-1

t.ha-1

%

mmol.100g-1

mmol.100g-1

mmol.100g-1

t.ha-1

%

t.ha-1

--

Nehnojeno

58,09

63,24

32,93

17,78

1,95

3,48

0,88

10,30

15,81

9,15

-

Nehnojeno

LAV 50kg N

60,74

63,07

37,63

17,28

1,99

3,54

0,74

10,49

15,33

9,31

-

před

LAV 50kg N+Regulátor

60,19

59,71

39,71

17,17

2,08

3,58

0,77

10,31

15,19

9,11

-

setím

LAV 50kg N+Fungicid

63,04

69,05

36,70

17,19

2,17

3,61

0,74

10,85

15,21

9,60

ELAN

-

NP s bórem 50+50kg N

59,82

65,32

36,41

16,87

1,98

3,53

0,70

10,10

14,94

8,94

(C typ)

NP+bór

Nehnojeno

61,19

57,64

39,11

17,25

2,07

3,79

0,75

10,56

15,21

9,30

-

před

LAV 50kg N

61,00

61,00

43,67

16,75

2,17

3,72

0,78

10,22

14,71

8,99

-

setím

LAV 50kg N+Regulátor

63,21

55,89

40,76

16,77

2,35

3,91

0,79

10,57

14,64

9,22

-

100 kg N

LAV 50kg N+Fungicid

66,76

61,24

40,47

16,92

2,27

3,92

0,85

11,27

14,78

9,84

--

LAV 50+50kg N

63,54

61,66

44,54

16,78

2,41

3,79

0,83

10,60

14,68

9,26

Průměr odrůdy

-

61,76

61,78

39,19

17,08

2,14

3,69

0,78

10,53

15,05

9,27

--

Nehnojeno

61,85

73,84

28,35

17,91

1,70

3,84

0,60

10,97

15,94

9,73

-

Nehnojeno

LAV 50kg N

67,39

69,32

35,68

17,60

2,17

3,71

0,62

11,82

15,63

10,47

-

před

LAV 50kg N+Regulátor

66,12

77,41

35,26

17,57

1,93

3,80

0,64

11,56

15,58

10,23

-

setím

LAV 50kg N+Fungicid

64,97

67,95

39,07

17,08

1,85

3,79

0,63

11,09

15,09

9,81

EPOS

-

NP s bórem 50+50kg N

65,29

74,06

32,68

17,60

1,99

3,68

0,63

11,48

15,64

10,20

(N typ)

NP+bór

Nehnojeno

64,78

70,31

35,55

17,46

2,06

3,57

0,66

11,28

15,52

10,02

-

před

LAV 50kg N

64,05

66,90

34,72

17,01

2,13

3,68

0,77

10,88

15,00

9,59

-

setím

LAV 50kg N+Regulátor

64,73

75,03

36,87

16,93

2,37

3,52

0,72

10,96

14,96

9,68

-

100 kg N

LAV 50kg N+Fungicid

66,86

64,79

40,56

17,23

2,31

3,66

0,74

11,47

15,21

10,12

--

NP s bórem 50+50kg N

67,43

74,98

39,12

16,90

2,25

3,58

0,92

11,40

14,85

10,02

Průměr odrůdy

-

65,35

71,46

35,79

17,33

2,07

3,68

0,69

11,29

15,34

9,99

Průměr celkem

-

63,55

66,62

37,49

17,20

2,11

3,68

0,74

10,91

15,20

9,63

Sborník z konference "Řepařství 2000" pořádané Katedrou rostlinné výroby AF ČZU v Praze 23.2.2000

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info