VÚZE počítá se širší spoluprací s ČZU
09.04.2004 | Agris
Na analýzy ekonomických dopadů vstupu ČR do EU a možnosti čerpání strukturálních fondů určených na rozvoj venkova hodlá vbudoucnosti zaměřit více pozornosti Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky (VÚZE). Řekl to ředitel VÚZE Dušan Vaněk.
Podle dosavadních poznatků VÚZE budou totiž po vstupu největšími příjemci bruselských peněz zemědělci v horských a podhorských oblastech, kteří tam budou extenzivním způsobem chovat skot a ovce. „V současné době je takovém režimu zhruba 960000 hektarů půdy, výhledově to ale bude asi 1 500 000 hektarů,“ konstatoval Vaněk. Protože ale tento způsob chovu není příliš náročný na počet pracovních míst, je podle ředitele VÚZE zapotřebí hledat další možnosti podnikatelských aktivit v takových oblastech, a to právě v rámci programů rozvoje venkova.
Podle představy Vaňka by měl také VÚZE hrát v budoucnosti stále větší roli v koordinaci resortních výzkumných a vědeckých úkolů tak, aby byl lépe než dosud využit značný potenciál vědecké a výzkumné základny v ČR. „Počítáme například s velkou spoluprací s provozně-ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze,“ informoval Vaněk.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



