Vymění Britové unii za "naftu"?
18.07.2000 | Hospodářské noviny
Měla by dát Velká Británie vale Bruselu a přidat se raději k Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA)? Premiér Blair sice spekulace na toto téma rázně odmítl odkazem na autorství "radikálního pravého křídla konzervativců", téma se však neodbytně vrací.
Naposled je oživil vlivný americký senátor Phil Gramm, když při návštěvě nad Temží minulý týden přesvědčoval, že britsko-americká dohoda by umožnila otevřít hranice mezi dvěma regionálními bloky. Připomeňme, že NAFTA tvoří USA, Kanada a Mexiko. Háček nových spojenectví je ale v Římské smlouvě a jejím ustanovení, že státy unie nesmějí uzavírat obchodní dohody s jinými subjekty. Evropská unie mimochodem jako jediný obchodní blok toto znemožňuje a také noví uchazeči to vnímají jako problém. "Nanejvýš by měli Britové stejný status jako Norové, mohli by udržovat s EU obchodní styky a přitom by se zbavili jejího politického a byrokratického balastu," agitoval senátor.
Nikdo nevyvrací, co je nesporné, že totiž přecentralizovaná Evropa vykazuje horší hospodářské výsledky než pružnější a volnější Amerika. Volný obchod zřejmě svědčí integraci víc než právní regulace. Ve skutečnosti tedy otázka zní: Co dělat, aby Evropa zrušila protekcionistické bariéry a vydala se volným krokem "nafty"?
Další články v kategorii Zemědělství
- Budoucnost vinic: Restrukturalizace místo expanze. Vinaři se více zaměřují na zvýšení efektivity a udržitelnosti. (03.03.2026)
- K zastropování dotací s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS (03.03.2026)
- Zelináři hospodařící ekologicky by mohli nově získat dotaci na pěstování batátů (02.03.2026)
- Agrofert rozšířil představenstvo o pět nových členů na celkových 12 členů (02.03.2026)
- Výroba masa v hradeckém kraji byla loni druhá nejvyšší v historii kraje (02.03.2026)
- Téměř 2 miliardy korun do lesů a zmírnění sankcí za nesplnění administrativních lhůt: 7. kolo podpory na rozvoj venkova přináší zjednodušení (01.03.2026)
- ÚOHS: ZD Dolní Újezd a firma KFI mohou koupit choceňského výrobce osiv Oseva Uni (28.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)
- Reuters: Neobvykle teplý březen může v Indii ohrozit úrodu pšenice a řepky (27.02.2026)
- Celosvětová produkce kávy bude v příští sezóně na rekordu, analyzuje Rabobank (27.02.2026)

Tweet



