Vyvlastňovat se má i kvůli investicím

Vábení investorů do průmyslových zón je prioritou sociálnědemokratické hospodářské politiky. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban proto žádá, aby bylo možné vyvlastňovat i pozemky, na kterých mají industriální parky stát. V koaliční vládě neuspěl, nyní spoléhá na pomoc sněmovny. Poslanec ČSSD Miloslav Kala se takový paragraf - po dohodě s ministrem - chystá navrhnout do projednávaného vyvlastňovacího zákona.

"Tato možnost tu není, a to je chyba," zdůrazňuje Urban. Jeho mluvčí Ivo Mravinac dodává, že jde o reakci na nedávné problémy s přípravou průmyslových zón, především v Nošovicích na severní Moravě. Tam se nepodařilo vykoupit chybějících 30 hektarů a investor, jihokorejská automobilka Hyundai, odešel na Slovensko."Pokud má vzniknout strategická zóna, tak je to pro region postižený nezaměstnaností veřejný zájem," tvrdí Mravinac.

Ministerstvo se o něco takového pokusí už podruhé. Před třemi lety neuspěl ministr Miroslav Grégr. Impulsem tehdy byly obtíže Hranic na Moravě s koupí hektarového pozemku pro firmu Philips. Ten majitelka Markéta Regecová nakonec prodala za 25 miliónů.Ani pro Urbana to nebude snadné. Nesouhlasí s ním ani všichni v ČSSD, ani koaliční partneři i ODS. Podle jejího stínového ministra průmyslu Martina Římana by šlo o zvýhodnění vybraných firem na úkor soukromých vlastníků.

Připravená zóna navíc automaticky neznamená továrnu a pracovní místa. Třetina ze 75 hektarů takového parku v Jičíně, který patří mezi nejstarší, není obsazena. Nájemci chybějí i v první strategické zóně v Kolíně, kde je z 373 hektarů více než sto dosud volných. Když Urbanův paragraf projde sněmovnou, tak zákon vrátí Senát. Poslanec Kala ale věří, že může i tak uspět. Potřebnou většinu by mohla dát dohromady ČSSD s komunisty. Ti se jednání nebrání. Návrh je další ze série "vyvlastňovacích" zákonů, které se ve sněmovně v poslední době objevily. Neuspěl pokus vyvlastnit budovu firmy Themos a dát ji Národnímu divadlu ani zákon o výstavbě dálnic a dalších komunikací. Ve hře zůstává obecný vyvlastňovací zákon a návrh, který by státu umožnil vykoupit pozemky pro novou dráhu letiště v Praze-Ruzyni.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info