Výzkum energetické kukuřice ve smíšené kultuře s fazolem obecným

Kukuřice by se v budoucnu mohla pěstovat ve smíšené kultuře s fazolem obecným. Jak v minulém týdnu uvedla odborná agentura FNR (Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe), tato forma smíšeného pěstování bude v příštích třech letech zkoumána v rámci projektu Vysoké školy pro hospodářství a životní prostředí v Nürtingen-Geislingen a University Kassel. Vědci se přitom zaměří především na termín výsevu fazolu obecného, výsevní množství obou plodin a způsob regulace plevelů. Projekt bude podporován spolkovým ministerstvem zemědělství a jeho nositelem bude FNR.

Kukuřice je nejčastěji pěstovanou energetickou rostlinou k získávání bioplynu. Kvůli potenciálně nepříznivému účinku na půdní úrodnost a biodiverzitu je však stále častěji podrobována kritice. Úspěšným pěstováním ve smíšené kultuře je možné obohatit osevní postup, více využít samoregulační mechanismy, podpořit biodiverzitu a snížit nebezpečí eroze díky lepšímu pokryvu půdy.

Směska kukuřice a fazolu je hojně rozšířena v tropech, uvedla agentura FNR. Dříve se pěstovala především ve Švýcarsku, v současné době se pěstuje v Rakousku, kde plochy k produkci fazolu dosahují přibližně 600 ha. Výzkumy by rovněž měly být zaměřeny na testování směsky jako možného zdroje substrátu pro zařízení na výrobu bioplynu. Projekt bude prováděn v těsné souvislosti s výzkumným záměrem FNR „Vývoj energetických odrůd kukuřice pro smíšené pěstování s fazolem obecným – optimalizace pěstitelské strategie“ s cílem nalézt vhodné energetické odrůdy kukuřice. (AgE/ad)

http://www.topagrar.com/news/Acker-Wetter-Ackernews-Mischkulturen-von-Energiemais-mit-Stangenbohnen-untersucht-1206011.html

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info