Z prvního dne veterinárního kongresu v Brně
09.04.2008 | SVS ČR
Dnes zahájil v Brně na Výstavišti Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, letos již třetí Středoevropský veterinární kongres. Na jeho organizaci se podílejí Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, Komora veterinárních lékařů ČR a Státní veterinární správa ČR. To, že tento kongres navazuje na mezinárodní veterinární veletrh Animal VETEX, považuje Milan Malena za velmi dobrou volbu, neboť vyšší účast veterinárních lékařů a odborníků na jednom místě si lze těžko představit. Hlavními tématy veterinárního kongresu jsou letos léky, konkrétně léková politika, problematika mediakce krmiv, dále pak aktuální zoonózy, jako salmonelózy či kampylobakteriózy a fungování veterinárního dozoru v zemích EU.
Z hlediska státního veterinárního dozoru lze považovat za velmi důležitou problematiku veterinárních léčiv. Veterinární léčivé prostředky chápe státní veterinární dozor jako prostředek k zabezpečení zdraví zvířat, který však může skýtat i jisté riziko z hlediska obsahu možných reziduí v potravinách živočišného původu. Proto je nanejvýš vhodné usilovat o to, aby zodpovědnost za používání veterinárních léků byla i nadále na veterinárních lékařích.
Ve svém úvodním slově Milan Malena zdůraznil mimo jiné jak je důležitá a prospěšná spolupráce na úrovni státního veterinárního dozoru jak mezi sousedními zeměmi, tak na úrovni „domácí“, se soukromými veterinárními lékaři. Žádoucím důsledkem této dobré spolupráce pak je nejen zdraví zvířat, jejich dobrá pohoda, ale především, zdraví lidí. O tom jsme se mohli v poslední době přesvědčit díky informacím kolegů o závadném drůbežím z Polska, které se tak do tržní sítě nedostalo, nebo na příkladu kontrolní akce vejce, kdy nebylo propuštěno do obchodů přes milion kusů neodpovídajících vajec, anebo na příkladu systému rychlého varování (RASFF), díky kterému jsme se dozvěděli, že potenciálně závadná mozzarella se do ČR vůbec nedostala.
Podle Milana Maleny je dobře, že se při této příležitosti setkají jak odborníci, tak reprezentanti veterinárního dozoru ze sousedních ale i vzdálenějších států, například z Nizozemska, Litvy, Ukrajiny, Chorvatska, Srbska a zejména pak ze Slovinska, země, která v současné době předsedá EU.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)

Tweet



