Záleží především na tom, jak budete připraveni, říká zástupce Br

Záleží predevším na tom, jak budete pripraveni, ríká zástupce Bruselu

V Evropské unii nikdy neexistovalo clenství druhého rádu, rozptyluje obavy ceských euroskeptiku velvyslanec Evropské komise v Praze RAMIRO CIBRIAN v rozhovoru s Denisou Novotnou. Tématem byl predevším stav príprav Ceské republiky na vstup mezi unijní státy.

* Hodnocení od Evropské komise bylo loni na podzim pro Ceskou republiku nelichotivé. Jak jsme podle vás od té doby pokrocili?

Od lonské hodnotící zprávy jsme zaznamenali pokrok v mnoha oblastech. Výrazneji se napríklad zrychlilo prejímání evropského práva. Vláda schválila a poslala do Parlamentu kolem triceti návrhu zákonu. Nyní je duležité, aby Parlament tyto zákony do cervence schválil. V té dobe musí mít Evropská komise hotový základ další pravidelné zprávy.

* Kritika se ale nevztahovala jenom na prejímání práva...

Ne, jde o nekolik oblastí. Predne se zájmem ocekáváme schválení strednedobé vládní koncepce romské politiky. Je duležité, aby byla v souladu se smernicemi Rady Evropy. Další jsou ekonomické reformy. Mnohé se zlepšilo, ale je treba pokracovat v privatizaci bank, energetického a telekomunikacního sektoru. Zákon o státní službe a reforma soudnictví jsou základní podmínky pro uplatnování práva v praxi, a tedy brzkého prijetí Ceské republiky do Unie.

* Unii vadí také korupce...

Boj s hospodárskou kriminalitou je stále velmi duležitý a souvisí s reformou verejné správy a soudnictví. Vidím urcitý pokrok, ale je ješte co zlepšovat.

* Casto se ozývá, hlavne z rad ODS, že kandidátské zeme ceká v Unii druhoradé clenství...

V Evropské unii nikdy neexistovalo clenství druhého rádu. U nových zemí budou uplatnena prechodná období. Nekterá jim budou vyhovovat, protože o ne samy žádají, jinde jejich zavedení prosazuje Unie. Chci zduraznit, že když Španelsko a Portugalsko vstupovaly do Unie, mely v zemedelství také prechodná období. Nebylo možné, aby najednou exportovaly bez omezení všechny své zemedelské výrobky. Musely nekolik let cekat, než mohly cerpat všechny výhody ze spolecné zemedelské politiky a jednotného vnitrního trhu Unie. Prechodná období mají zmekcit na obou stranách dopady zaclenení nových zemí.

* Príspevky z podpurných fondu Unie ale budou nižší než ty, které dnes mohou cerpat chudší zeme a regiony...

Tady je situace oproti predchozím rozšírením Unie jiná. Kandidátské zeme dostávají znacnou predvstupní pomoc. V Ceské republice to je 180 milionu eur (zhruba 6,5 miliardy korun - pozn. red.) rocne. Španelsko, Portugalsko ani relativne málo rozvinuté Irsko nedostávaly pred vstupem žádnou financní pomoc. Nevidím jediný duvod ke stížnostem na pomoc z fondu Unie.

* V poslední dobe se ríká, že nekteré státy Unie chtejí projednávání citlivých záležitostí, jako treba zemedelství, zatím odložit stranou...

U kapitol, které byly dosud otevreny, nevím o nicem, co by ukazovalo, že clenské státy nezaujaly spolecný postoj ke všem problémum. Nemám duvod ocekávat, že by se na tom melo neco menit. Možná, že u velmi komplikovaných kapitol, jako je zemedelství, se rozdelí jednání na nekolik podkapitol. To je pochopitelné.

* A co regionální politika?

Nekteré aspekty regionální politiky nemusí být predmetem vyjednávání. Rozdelení penez z podpurných fondu není ale nutné pro to, aby se obe strany dohodly na podmínkách clenství. Jednání se týkají hlavne prejímání práva. To platilo stejne u vyjednávání s kandidátskými zememi pri predchozím rozširování Unie.

* Unie si pro letošek stanovila mnoho cílu. Vyjednávání s kandidáty, vnitrní reformu svých institucí, práci na spolecné obrane... Komplikace prinesla situace v Rakousku. Nemuže se to odrazit na tempu vyjednávání se zememi z první vlny?

Jsem presvedcen, že politické priority Unie vcas splní. Chápu, že pro Cesko je nejduležitejší, zda se všechny unijní aktivity neodrazí na tempu vyjednávání. Odpoved je jasná: Nestane se tak. Jak pokrocí jednání, bude záviset v prvé rade na tom, jak bude vaše zeme pripravena.

Ramiro Cibrian: Kandidátské zeme dostávají znacnou predvstupní pomoc.

Foto archiv

Denisa Novotná

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info