Zaplaví levné potraviny z dovozu české obchody?

Majitel jednoho z obchodních řetězců, který se v posledních měsících začíná etablovat na českém trhu, je rozhodnut prosadit se za každou cenu tím, že bude déle než rok dotovat své ceny. "Ve srovnání s dalšími řetězci je v něčem skutečně levnější, i když nabízí zahraniční zboží," potvrdil odborník na marketing Pavel Hanuša.

Pracovnice marketingu jedné drůbežářské firmy tuto zkušenost potvrdila. "Je nám to nepříjemné hlavně ve vztahu k dalším obchodním partnerům," řekla včera. Řetězec totiž nakoupí například kuřata za obvyklou cenu 45 korun za kilogram a prodává je o sedm korun levněji. "Ostatní obchodníci na nás vyvíjeli tlak a chtěli slevu, než se vysvětlilo, že za lácí stojí sám prodejce," dodala.

Odborníci však proti této formě podpory prodeje nic nenamítají. "Systém zaváděcích cen je obvyklou formou, jak si získat klienty na téměř nasyceném trhu," konstatoval Hanuša. "Každý musí zpočátku investovat a je na něm, jestli vydá peníze za slevy pro zákazníky, nebo bombastickou reklamu," dodal.

Rakouská spolková země Horní Rakousy již tržní ofenzivu oznámila. "Hodláme v Česku prosadit své zemědělské výrobky. Blížící se rozšíření unie je třeba vidět jako historickou šanci pro rakouské rolníky, kteří produkují velmi kvalitní zboží," prohlásil nedávno hornorakouský hejtman Josef Pühringer.

Podle zemědělců nehrozí zavalení trhu výrobky ze stávajících zemí Evropské unie. "Naše potraviny jsou na polovině průměrných cen unie. Dopadne to spíše naopak, čeští zemědělci v příhraničí budou prodávat svoji surovinu do Rakouska a Německa. Samozřejmě za vyšší ceny, než dostávají od našich zpracovatelů," uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba.

Potravináři však optimismus nesdílejí. "Expanze do zahraničí je v zemích unie silně podporovaná marketingovými agenturami, a pokud totéž nenastane u nás, bojím se, že převáží dovozy nad vývozy českých potravin," řekl ředitel potravinářské komory Miroslav Koberna.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info