Zemědělci chtějí vyšší dotace, stát na ně nemá

Zemědělci se včera na zhruba dvoutisícové manifestaci domáhali zvýšení dotací. Požadovali více peněz, než jim dnes nabízí stát, a chtějí také vyšší dotace, než jaké jim zatím slibuje Evropská unie. "Jsme v nejhorší situaci za posledních dvanáct let," prohlásil prezident Agrární komory Václav Hlaváček. Agrární komora je odhodlána vynutit si podporu od státu i nátlakovými akcemi, říká její prezident Václav Hlaváček.

Zemědělci požadují, aby jim stát uhradil alespoň pět miliard korun za letošní špatný rok. Chtějí také, aby vládní vyjednávači přitlačili Brusel ke zvýšení nabídky agrárních dotací v rozšířené Evropské unii.

Zhruba dvě tisícovky rolníků kvůli tomu včera vyšly do ulic Prahy. Petici s požadavky předali vládě i Parlamentu. Zdá se však jisté, že nároky rolníků splněny nebudou.

"Chápu petici jako podporu našim vyjednávačům v Bruselu, abychom získali co nejlepší pozici," uvedl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Nehodlá však zemědělcům vyplatit kompenzace za letošní propad tržeb. "Pět miliard korun, které chtějí, prostě ve státní pokladně nenajdeme," prohlásil Palas.

Ani vyjednávání s Bruselem neskončí tak, jak by rolníci rádi viděli - totiž přiznáním budoucích produkčních podpor v plné výši. "To se určitě vyjednat nepodaří," konstatoval již minulý týden hlavní český vyjednávač Pavel Telička. Na tom, že výše podpor se bude novým členům dorovnávat postupně, se před víkendem shodli účastníci summitu unie v Bruselu.

"Dáváme našim diplomatům jasný signál, že zadání od zemědělců mají jiné. Chceme plné podpory již od data vstupu," zopakoval ovšem včera Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy. Odboráři jsou spolu s Agrární komorou hlavními organizátory manifestace a petice, pod niž již prý sehnali více než sto tisíc podpisů.

"Půjdeme znovu do ulic a řešení situace si vynutíme. Když se podmínky nezmění, tak budeme proti vstupu naší země do Evropské unie," prohlásil prezident komory Václav Hlaváček.

Komora požaduje alespoň pět miliard korun proto, že zemědělcům letos klesly tržby - a to jak vlivem počasí, tak i kvůli posilování koruny, které znevýhodnilo export agrárních přebytků.

Donedávna vyčísloval Hlaváček propad tržeb proti loňsku na 15,5 miliardy korun, včera ale dospěl k cifře 25 miliard. "Těch 15 miliard se počítalo k polovině roku. Pak se ztráty prohloubily kvůli dalšímu poklesu cen na dvacet miliard, dalších pět miliard je kvůli povodním," vysvětlil prezident komory.

"Snažíme se povodňové škody kompenzovat, ale zdroje jsou omezené," řekl ve shodě s ministrem Palasem jeho stranický kolega Ladislav Skopal, předseda zemědělského výboru sněmovny.

V souvislosti s požadavky přitom většina zástupců zemědělců nelibě nese, když ekonomové poukazují na rezervy v podnikatelské sféře.

Odborníci připomínají, že čeští producenti vepřového masa, drůbeže či vajec mají v průměru už teď větší podporu než farmáři v unii. Na nedávné konferenci Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky to uvedl například pařížský pracovník OECD Václav Vojtěch.

"Až po vstupu do unie padnou celní bariéry chránící naše producenty, mohou mít ti s vysokými výrobními náklady potíže," varuje ředitel výzkumného ústavu Tomáš Doucha.

"Na snižování výrobních nákladů potřebujeme moderní technologie, na jejich nákup peníze, a proto chceme větší podporu," namítá předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. "Nechápu, proč nás ekonomický výzkum svými názory tak podráží," kroutí hlavou.

"Alespoň nám konečně někdo ukazuje, co je při vstupu do Evropské unie opravdu rizikové, když už nám to neřekne ministerstvo," zastává se ekonomů Josef Stehlík z předsednictva Asociace soukromého zemědělství, která se k nátlakovým akcím rolníků včera nepřipojila.

Porovnání současné výše agrárních dotací v některých kandidátských zemích a EU (produkční podpora v rámci takzvaných přímých plateb, v eurech na tunu produkce):

Pšenice Olejniny Cukr Mléko Hovězí maso Vepřové maso Drůbež Vejce

EU 62 141 15 15 1122 59 34 28

Česko 8 16 15 16 192 60 43 42

Maďarsko 9 17 6 26 122 114 106 88

Polsko 11 9 8 4 32 25 26 30

Slovensko 18 37 64 46 218 181 128 102

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info