Zemědělci doplácejí na to, že nemají peníze na projekty
16.05.2003 | Mladá fronta Dnes
V nevýhodě jsou oproti jiným krajům severočeští zemědělci, když chtějí žádat o peníze z programu Evropské unie Sapard. Většina zemědělských odborníků se shoduje na tom, že zpracování projektů je drahé a zdejší farmáři nemají tolik peněz, jako třeba prosperující podniky na jižní Moravě. Ministerstvo zemědělství tento týden zveřejnilo, kolik projektů z kterého kraje došlo do předvstupního programu Evropské unie Sapard v jeho třetím, posledním kole. Po vstupu země do EU totiž program v dnešní podobě zaniká. Zatímco jižní Morava přihlásila 235 projektů a jižní Čechy 207, severozápadní Čechy (Ústecký a Karlovarský kraj dohromady) se umístily jako poslední s pouhými třiceti devíti projekty."Zájem na regionálním pracovišti v Ústí nad Labem je už tradičně nejmenší," zdůraznil mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Balík peněz, který se bude rozdělovat, přitom není zanedbatelný: celkem 655 milionů korun. "Jaký je důvod, že žádostí ze severu Čech došlo méně? Ústecký a Karlovarský kraj nejsou tak zemědělsky zaměřeny," vysvětluje to jednoduše vedoucí regionálního pracoviště Sapard v Ústí Miroslav Láska. Zřejmě to ale nebude jen tím. "Zpracování projektu stojí hodně peněz, a ne každý farmář na to má. Severočeští zemědělci hospodaří v mnohem v horších podmínkách, než ti jihomoravští, a do projektů mohou méně investovat," poukazuje na jednu z příčin Jaroslav Hejna z agentury ministerstva zemědělství v Litoměřicích. Stejný počet projektů však Severočeši předložili i loni a tady už se nelze vymlouvat na charakter krajiny, protože loňské kolo bylo určeno i na rozvoj venkova. Třeba Hoštka na Litoměřicku tam přihlásila projekt na sportoviště - zatím se propracovala mezi náhradníky. Tady i Láska uznává, že nadšení severočeských starostů pro evropské peníze mohlo být větší. Jenomže starostové si stěžují, že je odrazují dřívější neúspěchy, o kterých si myslí, že je nezavinili. "Popsali jsme zbytečně spoustu papírů a otrávilo nás to. Sapard měl zúžit priority - třeba jenom na kulturu, aby se dostalo na větší procento žadatelů o peníze," myslí si starostka Hoštky Anna Podpěrová. Mezi úspěšnými žadateli v druhém, už uzavřeném kole je i zemědělská společnost Astur Straškov, dotaci dostala na rekonstrukci jímek ve vepříně. "Když už se do toho pustíte a seženete dobré konzultanty, máte velkou šanci na úspěch," domnívá se šéf Asturu Zdeněk Hoblík.
Další články v kategorii Zemědělství
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)

Tweet



