Zemědělci hlásí po mrazech škody na porostech i v sadech
23.04.2003 | Denik.cz
Nejen zimní mrazy, ale i nedávné teplotní výkyvy způsobily škody na vegetaci. Mrazivé počasí druhé poloviny března a začátku dubna se podepsalo nejen na už tak poškozených ozimech, ale místy i na sadech a vinicích.
"Nepříznivé podmínky pozastavily dobu kvetení. Rané odrůdy meruněk jsou přemrzlé. Karty jsou ale zatím otevřeny," řekl ředitel čejkovické společnosti Zemědělská Tomáš Martinec, podle nějž bude záležet na vývoji počasí příštích dnů.
Jak uvedl, nyní je třeba, aby se teploty přes den i noc udržely na úrovni kolem deseti stupňů Celsia a hlavně, aby po odkvětu stromů nepřišly další mrazy. "Mladý plůdek bývá ještě zranitelnější než květ," vysvětlil Martinec.
Škody vyčíslovat prozatím nechce. "Bylo by to předčasné," tvrdí. U vinic podle něj došlo ke škodám až ke konci března. "Kvůli ranním přímrazkům popraskaly kmínky. Zatím není jasné, zda je nebudeme muset obnovovat. To uvidíme až po Velikonocích," řekl minulý týden.
Jarní mrazy podle něj způsobily škody nejen u trvalých kultur, ale také u ozimů, zejména u řepky a pšenice, které si své vytrpěly už přes samotnou zimu.
Další škody u ozimů hlásí i společnost Zera Ratíškovice. "Už kvůli zimním mrazům jsme museli zaorat sto procent ploch osetých ozimými ječmeny a více než sto sedmdesát hektarů ozimých pšenic. V rámci jarních mrazů došlo k výpadku dalších jedinců v porostu řepek," posteskl si výrobně technický náměstek Josef Ondra.
Případné škody v broskvových sadech a vinicích zatím hodnotit nechce. "Uvidíme, až broskve půjdou do květu," uvedl Ondra, který připouští obavy z osmistupňového mrazu předminulého týdne. "Ten mohl poškodit pupeny, ale zatím nevíme nakolik," řekl.
Optimistické zprávy o stavu sadů a vinic podal agronom Zemědělského podniku Mikulčice Leo Balun. "U vinic máme pozdní odolné odrůdy, takže s přezimováním nejsou problémy. Zimu i jaro dobře přežily i sady. Zatímco loni jsme přišli o část úrody višní a jabloní, letos jsou všechny ovocné stromy v pořádku. Když mají květy zelené pestíky, je to dobré znamení," uvedl mikulčický agronom.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babiš vloží Agrofert do fondu RSVP Trust (23.12.2025)
- Tento legendární stroj měnil venkov: Příběh nejrozšířenějšího traktoru Evropy (23.12.2025)
- Letos se objevilo ve velkochovech deset ohnisek ptačí chřipky, stejně jako loni (22.12.2025)
- Uhlíkově negativní zemědělství: Jak ho můžeme dosáhnout v českých podmínkách? (22.12.2025)
- Ve velkochovu slepic na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili ptačí chřipku (21.12.2025)
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)

Tweet



