Zemědělci jsou roztrpčeni výkupními cenami obilí

Táborské listy (Agroweb) 5.8.1999

Zemedelci jsou roztrpceni výkupními cenami obilí

Za doslova hanebné oznacují zemedelci ceny, za které je letos vykupováno obilí. "Ceny se pohybují na úrovni roku 1989. Náklady pritom stouply témer ctyrikrát," ríká reditel Okresní agrární komory Ladislav Samec.

Na rozdíl od lonského roku, kdy rostlinná výroba držela zemedelství nad vodou, jsou nyní ekonomika a financní toky zemedelských podniku ekonomicky ztrátové. "Na vine je absence jakékoliv zemedelské koncepce státu," tvrdí zemedelci, kterí nemohou prijmout argument, že ceské výkupní ceny obilí jsou stejné jako v zemích Evropské unie (EU). "Pokud chceme do unie, s níž jsou naše podmínky výkupu srovnávány, mel by být prijat západoevropský systém. Stát by mel zemedelcum dát stejné vyrovnávací dotace, jako mají v Evropské unii. Zatímco v rozpoctu EU tvorí dotace do zemedelství triapadesát procent, u nás je záporná. Zemedelci dodávají do státního rozpoctu více financí, než dostávají," ríká Miroslav Ušatý ze Zemedelského obchodního družstva Kluky. Zemedelské zásobování a nákup Tábor nyní vykupuje tunu krmné pšenice za 2200 korun, u potravinárské je cena o 600 Kc vyšší.

Zemedelci v táborském okrese již dokoncili sklizen ozimých jecmenu a repky, pšenice je sklizeno asi ctyricet procent. "Obávám se, že se zisky pestitelu budou i pri nadprumerných výnosech a soucasných výkupních cenách v nejlepších prípadech pohybovat na samé hranici rentability," upozornuje Ladislav Samec.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info