Zemědělci souhlasí se zrušením licencí
26.06.2001 | Agris
Prakticky kompletní spektrum zájmových organizací v zemědělství vítá ve svých reakcích úmysl ministra zemědělství Jana Fencla zrušit od října letošního roku licence na export obilí z ČR. Ministr tento již dříve zveřejněný plán potvrdil dnes na jednání Svazu zemědělských družstev a společností (SZDS) ve Větrném Jeníkově.
Zrušení vývozních licencí přitom iniciovala Agrární komory ČR. Dnes tento úmysl veřejně přivítal i předseda SZDS Miroslav Jirovský. Podle něj jde o krok správným směrem, který umožní zemědělcům uzavírat smlouvy o prodeji obilí se zahraničím v případě, že domácí výkupci nenabídnou "seriózní cenové nabídky". Také podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Michala Pospíšila jde o správné rozhodnutí, které ale podle jeho názoru přichází pozdě. "Myslím si, že licence již mohly být zrušeny na jaře, protože by se mohlo vyprodat obilí z loňské sklizně," konstatoval Pospíšil s tím, že v současnosti ještě platné licence ovlivní nákupní ceny z letošní sklizně.
Mlynáři podle předsedy dozorčí rady nejvýznamnějšího domácího mlýnsko-pekárenského subjektu, Martina Turínka z akciové společnosti Odkolek, "chtěli plně liberalizovaný trh už dávno". "Pokud budou zrušeny bariéry jak na straně vývozu, tak i na straně dovozu, aby bylo obilí také do ČR ze zahraničí importovat, tak je to v pořádku," uvedl pro Agris Turínek. Také z jeho názoru vyplynulo, že zrušení licencí přichází pozdě, stejně jako z vyjádření generálního ředitele největší domácí obchodní organizace, Františka Janů z AGF Trading. Podle Janů by měl stát deklarovat, že liberalizace trhu s obilím bude pokračovat i v příštím roce, nejméně do konce června 2002, tedy do období před příští sklizní. Stávající licence by přitom podle Janů mohly být zrušeny dříve než v říjnu.
Agrární obchod s obilovinami podléhal regulačním mechanismům prakticky po celé polistopadové období. Teprve v loňském roce byl plně liberalizován obchod s řepkou, od října letošního roku by se podle Fencla měla liberalizace týkat i ostatních plodin. Za období po loňské sklizni do třetího čtvrtletí letošního roku byly v ČR vydány exportní licence na celkem 800 000 tun pšenice a více než 100 000 tun ostatních obilovin včetně kukuřice.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ve Stálkách na Znojemsku postaví zemědělci šest nových hal pro chov brojlerů (19.12.2025)
- Dohoda EU s Mercosurem o obchodu se odkládá na leden, uvedla von der Leyenová (19.12.2025)
- Německo a Španělsko vyzvaly lídry EU k podpoře dohody s Mercosurem (19.12.2025)
- Opakované demonstrace zemědělcům dobré jméno neudělají (19.12.2025)
- V Bruselu protestují tisíce zemědělců proti zemědělské politice EU (19.12.2025)
- Projekt Hlídače státu: Agrofert má i přes Babišův střet zájmů zakázky od státu (19.12.2025)
- Itálie a Francie jsou proti rychlému schválení a podpisu dohody Mercosur (18.12.2025)
- Čí zájmy hájí premiér Babiš na jednání Evropské rady k rozpočtu? Naší země, nebo svého agroholdingu? (18.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Řečtí zemědělci pokračují v blokádách i po příslibu více peněz (18.12.2025)

Tweet



