Zemědělci z farem postižených BSE mohou opět prodávat dobytek
05.02.2004 | Lidové noviny
Chovatelé ze zemědělské společnosti ZEOS Lomnice nad Popelkou, Agrodružstva vlastníků Libštát i Zemědělského družstva v Košťálově mohou opět přesouvat a prodávat dobytek v rámci České republiky. Skončila totiž mimořádná opatření, která veterináři vyhlásili loni v říjnu v souvislosti se sedmým případem takzvané nemoci šílených krav (BSE). Dál ale platí zákaz vývozu dobytka z postižených farem do zahraničí, sdělil dnes ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Josef Král. Zákaz exportu se nejvíce dotkne firmy ZEOS, která do Německa a Itálie vyvážela ročně zvířata za deset až 12 milionů korun. Podle veterinářů se však dobytek nesmí vyvážet sedm let od data narození nemocného dobytčete, což znamená až do roku 2007. Chovatelé přesto dnes rozhodnutí veterinářů uvítali. "Konečně máme jistotu, že se mezi utracenými kusy žádné další nakažené zvíře neobjevilo, a my můžeme opět nakládat s vlastním dobytkem," řekl předseda ADV Jaroslav Podzimek. Podnik také konečně může vyčíslit náklady s nákazou a její likvidací spojené a žádat kompenzaci od státu. "Zatím jsme dostali jen zálohy," vysvětlil. Sedmý případ BSE prokázaly kontrolní testy loni v říjnu. Kráva pocházela ze stáje se 440 zvířaty v Syřenově na Semilsku. Zvíře se narodilo v roce 2000 a podle veterinářů to byl v České republice první případ, kdy se nakazilo tak mladé dobytče. "Stále však nedokážeme jednoznačně říci, jak se zvíře nakazilo," přiznal Eduard Pelikán z liberecké veterinární správy Ze 3000 kusů dobytka, které ZEOS v té době choval, muselo na nucenou porážku každé šesté dobytče. Desítky zvířat ale museli nechat vybít také chovatelé z ADV Libštát a Zemědělských družstev v Košťálově na Semilsku a Miletíně na Jičínsku a také několik drobných chovatelů, jejichž zvířata pocházela ze stejného teletníku jako nemocné zvíře. Celkem bylo poraženo 874 zvířat. První případ BSE byl v České republice prokázán v červnu 2001, poslední - devátý - před dvěma týdny. V souvislosti s BSE bylo nebo bude v České republice poraženo téměř 1500 zvířat. Česko dosud na BSE vyšetřilo zhruba půl milionu kusů skotu.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Regenerativní zemědělství se po letech pokusů i praxe jeví jako možné a vhodné (11.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství vyhlásilo výsledky veřejné soutěže programu na podporu aplikovaného výzkumu ZEMĚ II (11.12.2025)
- Zemědělci by mohli nově řešit i větrnou erozi, MŽP připravilo novelu vyhlášky (10.12.2025)
- Podcast | Šebek: Nelžeme si do kapsy, že nová vláda bude podporovat malé a lokální farmy (10.12.2025)
- Agrostroj Pelhřimov se loni dostal do ztráty, chystá závod v USA (10.12.2025)
- Dohoda o NGT umožní rychlejší vývoj plodin odolných vůči klimatu (10.12.2025)
- Chlebovické brambory – Farma Libora Janečky – vítěz soutěže Farma roku 2025 (10.12.2025)

Tweet



