Zemědělství je pro EU klíčové

V diskusi o nejsložitější kapitole jednání s EU, o zemědělství, sdělil včera ministr zahraničí Jan Kavan svým partnerům, že Češi očekávají rovné zacházení se svými rolníky.

"Proto jsem požádal o přímé platby od unie," řekl. Tyto dotace, na něž mají nárok zemědělci unie, Brusel nechce zpočátku novým členům poskytovat.

Při jednání o této kapitole republika musí vyřešit hlavně problém, jak čelit dopadům růstu cen potravin v době vstupu do unie a jak velké peněžní podpory od ní čeští zemědělci vlastně dostanou.

Brusel a Praha se musí shodnout i na kvótách pro jednotlivé zemědělské výrobky a na přechodných obdobích. Těch Češi žádají asi 30, zejména v konkrétních technických otázkách. Více než tyto technické otázky však zástupce kandidátských zemí zajímala podoba dalších jednání. "Potvrdili nám, že vstupujeme do nové etapy jednání a že rozhovory budou mít nyní novou kvalitu," řekl po včerejší schůzce s unií šéf maďarské diplomacie János Martonyi.

Co to však konkrétně znamená, o tom Brusel zatím nemá příliš jasnou představu. Komisař pro rozšíření Günter Verheugen pouze neurčitě prohlásil: "V příštím pololetí budeme muset jednat o podstatě. V kapitolách, které ještě nebyly uzavřeny, se pokusíme definovat oblasti, kde můžeme již najít řešení. Rozhovory tedy budou mít novou kvalitu, založenou na politických úvahách a politických rozhodnutích." Pokud se události budou vyvíjet podle tohoto časového plánu, mají kandidáti šanci vstoupit ještě v roce 2003. "Unie tento rok zmiňuje a my to bereme za bernou minci. To znamená, že musíme být s jednáním hotovi do konce příštího roku. My budeme," řekl Martonyi. Pokud se celý proces zadrhne, bude to podle Maďarů jen kvůli EU.

Stejný postoj zaujal i polský ministr zahraničí Bronislav Geremek. Ke vstupu v roce 2003 zdůraznil: "Je to všechno otázka politické vůle." Uznal, že jeho země má velké problémy se zemědělstvím - ale pokud bude vůle na straně unie, dají se prý i tyto potíže vyřešit za pár měsíců.

V tom je však Verheugen příliš nepotěšil. "Nemá žádný smysl ptát se po datech ukončení jednání před hodnotící zprávou," řekl jim. I zástupce Německa, státní tajemník Zöpel, tvrdil včera novinářům, že si neumí představit německou vládu, která by opakovala chybu Helmuta Kohla a stanovila datum vstupu. Kavan, jenž s Zöpelem obědval, však tvrdil: "Nenaznačil nic takového." Při včerejším jednání se poprvé nedělal rozdíl mezi první a druhou skupinou uchazečů, takže po Polácích a Maďarech nastoupili Slováci a Rumuni, zatímco Češi si museli počkat, až ukončí jednání Estonci. Tímto gestem chtěla dát unie najevo, že nyní přistupuje ke všem uchazečům stejně.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info