Žně jsou za polovinou, výnos pšenice je lepší než loni

Letošní sklizeň obilovin se přehoupla v minulém týdnu do své druhé půlky. Za týden zvládli zemědělci sklidit 17,6 procenta ploch obilovin a 14,8 procenta ploch řepky, k dnešku tak bylo posekáno skoro 56 procent ploch obilovin a 83,5 procenta ploch řepky. Výnos pšenice je zatím v průměru 6,26 tuny z hektaru, meziročně je tak vyšší o 0,44 t/ha. U řepky vzrostl průměrný výnos meziročně zatím o 0,33 tuny na hektar a činil tak 3,39 t/ha. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Postup sklizně byl na začátku minulého týdne zastaven velmi silným deštěm, který se postupně rozšířil na celé území státu, uvedl úřad. Sklizeň tak bude pomalejší než loni, kdy zbývala na polích poslední čtvrtina obilovin. "Ještě více zaostává za rokem 2018, kdy sklizeň byla téměř ukončena - bylo sklizeno 98,8 procenta obilovin a 99,8 procenta řepky," uvedl úřad.

Nejrychlejší jsou žně v Ústeckém kraji, kde je sklizeno 88,6 procenta ploch obilovin a 94,9 procenta ploch řepky. Naopak nejpomalejší práce jsou v Karlovarském kraji a Kraji Vysočina.

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů Českého statistického úřadu proti loňskému roku klesne o 3,3 procenta na 6,784 milionu tun. Jejich hektarový výnos má být nižší o dvě procenta. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,135 milionu tun, meziročně o 1,9 procenta méně.

Nejpěstovanější plodinou na českých polích je ozimá pšenice, která zabírá třetinu z celkové osevní plochy. Statistici ale očekávají, že její sklizeň letos klesne o téměř šest procent na 4,445 milionu tun. Důvodem je snížení osevní plochy o zhruba pět procent i nižší hektarový výnos.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info