Žně v Česku jsou u konce, úroda řepky rekordní
27.08.2013 | tyden.cz
Žně v Česku jsou téměř u svého konce. K dnešnímu dni pěstitelé sklidili již 94 procent ploch obilí, přičemž hektarový výnos je více než o pětinu vyšší než loni. Řepka je sklizena z více než 99 procent, její úroda je nejvyšší v historii.
Farmáři dosud posekali 1,23 milionu hektarů polí s obilovinami. Ty se letos v Česku pěstují na 1,3 milionu hektarů. Dosavadní produkce dosahuje 6,717 milionu tun. Statistika nezahrnuje údaje o produkci kukuřice a ostatních obilovin.
Zatímco na Moravě je sklizeno již 99,7 procenta obilných poli, v Čechách zbývá zemědělcům posekat ještě 7,6 procenta obilí. Nejvíce je sklizeň zpožděná v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde jsou pod střechou asi tři čtvrtiny obilí.
Podle aktuálních údajů ministerstva bude letošní úroda určitě lepší, než předpokládal v půlce srpna zveřejněný druhý letošní odhad Českého statistického úřadu k 15. červenci. Podle něj měla být letošní sklizeň základních obilovin o 15,2 procenta vyšší než loni a dosáhnout 6,501 milionu tun. Úroda řepky měla podle statistiků vzrůst asi o 18,4 procenta na rekordních 1,313 milionu tun.
Další články v kategorii Zemědělství
- Téměř 2 miliardy korun do lesů a zmírnění sankcí za nesplnění administrativních lhůt: 7. kolo podpory na rozvoj venkova přináší zjednodušení (01.03.2026)
- ÚOHS: ZD Dolní Újezd a firma KFI mohou koupit choceňského výrobce osiv Oseva Uni (28.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)
- Reuters: Neobvykle teplý březen může v Indii ohrozit úrodu pšenice a řepky (27.02.2026)
- Celosvětová produkce kávy bude v příští sezóně na rekordu, analyzuje Rabobank (27.02.2026)
- Ministr Šebestyán představil potravinového ombudsmana: Mediátor řešení vztahů mezi články potravinového řetězce a kontakt pro zákazníky a firmy (26.02.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (26.02.2026)
- ČSÚ: V Plzeňském kraji loni meziročně klesly stavy drůbeže i prasat (26.02.2026)
- O status rodinné farmy si po měsíci řekl jediný podnik (26.02.2026)
- MZe rozšíří podmínky pro vyplacení dotace na vakcinaci prasat, projedná to vláda (26.02.2026)

Tweet



