Zvyšování obsahu vlákniny přídavkem banánové moučky do těstovin
05.12.2009 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Centro de Desarollo de Productos Bioticos delI.P.N. v mexickém městě Yautepec se zaměřilo na možnost přídavku moučky z nezralých banánů (Musa paradisica L.) při výrobě těstovin s cílem jejich obohacení o nestravitelnou vlákninu – rezistentní škroby a neškrobové polysacharidy. Špagety byly vyrobeny ze 100% semoliny nebo ze směsi obsahující 15, 30 nebo 45 % banánové moučky. Špagety byly testovány jednak bez ochucení, jednak ochucené rajčaty. Senzorické testy ukázaly, že se spotřebitelská přijatelnost kontrolních vzorků zásadně nelišila od vzorků s přídavkem banánů. Přijatelnost se u všech vzorků zvýšila v případě ochucených špaget. Přijatelnost se dokonce více zvýšila u ochucených vzorků s přídavkem 30 nebo více % banánové moučky.
Špagety s přídavkem banánů měly mírně tmavší barvu než kontrolní vzorek, 15% přídavek se však na barvě jednoznačně neprojevil. U všech vzorků s přídavkem banánů však došlo proti kontrolnímu vzorku ke zvýšení absorpce vody. Textura špaget s přídavkem banánů se nelišila od kontrolního vzorku, ale vyznačovaly se větší lepivostí.
Milling and Baking News, 88, 2009, č. 12, s. 10
Journal of Food Science, 74, 2009, č. 6, s. 263-267
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministerstvo posune příjem žádostí o zemědělské investice z letošního podzimu na jaro příštího roku (20.03.2026)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 11 (20.03.2026)
- Autu, jež přepravovalo u Českých Budějovic dobytek, chybělo jedno kolo (20.03.2026)
- Prezident mezi krávami: Petr Pavel navštívil 1. zemědělskou v Chorušicích (20.03.2026)
- Nové ohnisku ptačí chřipky, bylo potvrzeno ve Starém Bydžově na Královéhradecku (19.03.2026)
- Koncem března bude v ČR k dispozici vakcína proti dalším typům katarální horečky ovcí (19.03.2026)
- Na velikonoční traktor i kraslice do Čáslavi! Národní zemědělské muzeum Čáslav zahajuje sezónu (19.03.2026)
- V Řecku se objevila slintavka a kulhavka (19.03.2026)
- Intersucho: Minimum srážek za poslední tři týdny se už začíná v půdě projevovat (18.03.2026)
- Na podporu způsobu využití půdy v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí, krajiny a jejich vlastností SZIF vydá více než 168,5 milionu korun (18.03.2026)

Tweet



