Konference hledá efektivní nástroje na tvorbu zemědělské politiky
03.11.2008 | MZe ČR
Tvorba efektivní zemědělské politiky – takové téma nesl páteční seminář pořádaný ministerstvem zemědělství ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj v rámci příprav na naše nadcházející předsednictví EU. Na semináři vystoupil ředitel Direktorátu OECD pro obchod a zemědělství a přední světový zemědělský ekonom Stefan Tangermann, velvyslanec ČR při OECD Karel Dyba a další.
Seminář zahájil náměstek ministra zemědělství Jiří Urban. Podle něj k uspořádání semináře vedlo hned několik důvodů: Společná zemědělská politika prochází zdravotní prohlídkou, tzv. Healthcheckem, který má členským státům pomoci najít její životaschopný model v dlouhodobé perspektivě. Dalším důvodem je podle náměstka půlroční předsednictví, určitou reflexi našeho fungování v rámci komunitárních struktur. „A to vše v období, kdy je světová ekonomika vystavena nevyzpytatelným turbulencím a my potřebujeme hledat odpovědi na to, jak se tyto otřesy promítnou v zemědělství po celém světě, jakých principů se unijní zemědělská politika má držet a které naopak vyžadují revizi,“ uvedl náměstek Urban. Zde právě přichází podle náměstka ke slovu expertíza OECD, renomované organizace, jejíž multidisciplinarita, nestrannost a odbornost může více než kdy jindy do této debaty přispět. „V této souvislosti si také nesmírně ceníme našeho členství v OECD, které je mimochodem dvakrát tak dlouhé než v Evropské unii,“ dodal náměstek Urban.
Ačkoliv existují i studie, jak by vypadal agrární trh v dokonale liberalizovaném prostředí, nebo s podporami sníženými třeba na polovinu, podle Stefana Tangermanna do zemědělství nějaké peníze nejspíš vždy poplynou. OECD rozhodně nechce rušit zemědělské politiky, chce ale, aby vlády jednotlivých států i EU jasně deklarovaly své priority v sektoru zemědělství a našly pro ně ty nejefektivnější nástroje, aby tedy podpory a vůbec celá Společná zemědělská politika byly výrazně cílené. Proti tomu do určité míry stojí unijní princip rovného přístupu a podle Tangermanna je tedy třeba tyto dva postoje pečlivě vyvážit.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
Další články v kategorii
- I přes možné dotování od obchodníků ceny vajec příští rok porostou, tvrdí odborníci (16.12.2025)
- EK stále očekává podpis dohody mezi EU a Mercosurem do konce letošního roku (16.12.2025)
- Povodně zabily desetinu ohrožených orangutanů na Sumatře, bojí se vědci (16.12.2025)
- Ministr zemědělství Martin Šebestyán se dnes ujal úřadu, chce posílit rozpočet a zaměřit se na konkurenceschopnost našeho zemědělství (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 15.12. 2025 (16.12.2025)
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)

Tweet



