Plzeň po letech oživí pravidelné farmářské trhy
25.05.2010 | Denik.cz
Občanské sdružení ENVIC obnovilo v Plzni po desítkách let pravidelné trhy s místní zeleninou, ovocem, mléčnými a masnými výrobky.
Plzeňské farmářské trhy začnou tuto sobotu dopoledne na nádvoří hotelu Gondola v centru Plzně a na stejném místě se budou konat vždy poslední sobotu v měsíci do října mimo července, řekl ČTK koordinátor projektu Tomáš Popp z Environmentálního centra (ENVIC). Příští rok by měly být jednou za dva týdny na větším prostoru.
„Čeští spotřebitelé si začínají uvědomovat, že potraviny nelze vybírat jen na základě ceny. Stále více se zajímají o to, kdo je vyrábí, za jakých podmínek a s jakou environmentální náročností. Proto se častěji přiklánějí k místním potravinám s dohledatelným původem,“ dodal. V Německu pořádají takové akce ve většině velkých měst.
Na trzích budou prodávat místní farmáři, kteří ekologicky příznivější produkty vyrábějí. „Půjde o sezonní zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, výtečné pečivo i rukodělné výrobky,“ dodal Popp. Hotel Gondola nabídne specifická selská jídla.
Podpora domácích výrobků
"Trhy by měly přispět ke zvýšenému zájmu o místní potraviny, které nejsou převážené tisíce kilometrů, mají vyšší kvalitu a jsou alternativou k anonymním produktům ze supermarketů.
Hlavním tématem prvních trhů, které podpořil nadační fond Zelený poklad, budou místní produkty. Své výrobky budou v Plzni prodávat držitelé značek Místní výrobky ze západu Čech a Šumava – originální produkt. Na stránkách www.plzensketrhy.cz lze najít informace o environmentálních aspektech výroby potravin, spotřebitelských preferencích, dále aktualizovaný katalog vystavovatelů, který bude doplňován po jednání s jednotlivými farmáři. Každý vystavovatel tam má prostor pro prezentaci, což mu umožňuje navázat nové kontakty i příležitosti, dodal Popp.
Další články v kategorii
- Řečtí zemědělci se po vánoční pauze vrací k blokádám silnic a přechodů (28.12.2025)
- Česko chce flexibilitu v zemědělské politice. Může to být ale dvojsečné (27.12.2025)
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Udělejme z krmení zvěře vánoční zvyk, který opravdu pomůže (23.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Proč jedle neopadá a smrk je historicky králem českých Vánoc? (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)

Tweet



