Babiččiny nudle mají evropskou ochrannou známku, českou ne
13.01.2011 | FinančníNoviny.cz
Českobudějovická firma Babiččiny nudle už přes pět let usiluje o zápis slovní ochranné známky na svoje těstoviny. Český patentový úřad značku odmítl zaregistrovat. Firma se kvůli tomu před rokem a půl obrátila na pražský městský soud a nyní čeká na rozsudek. Za tu dobu vznikla firmě škoda několik desítek milionů korun a tu bude požadovat po státu, řekl ČTK spolumajitel firmy Martin Pražák.
Značku Babiččiny nudle přitom před rokem zaregistroval evropský patentový úřad. "U něj jsme žádali o udělení jiných ochranných známek, i když je to pro nás dražší," poznamenal. O uznání značky Babiččiny nudle se měsíc po českobudějovické firmě také neúspěšně ucházela i společnost Nový Věk. Ta je nyní v insolvenci.
"Nechápu, proč to u nás nejde, když známkoprávní legislativa je v zemích Evropské unie harmonizovaná," poznamenal. Úřad průmyslového vlastnictví argumentuje tím, že slovní spojení Babiččiny nudle není schopno odlišit výrobky jednoho subjektu od výrobků jiného. Původně ale konstatoval, že je značka k zápisů způsobilá.
Firma patří mezi hlavní výrobce válcovaných těstovin v zemi. Ročně jich vyrobí zhruba 1000 tun. Za posledních pět let se produkce firmy zvýšila pětkrát. Její výrobky patří k těm dražším. Kromě tradičních českých receptur dodržuje i klasické výrobní postupy, na nichž je velký podíl ruční práce. Kromě těstovin vyrábí i oplatky, čaj nebo sladkosti pro diabetiky.
Další články v kategorii
- Inspekce našla v obchodech další falšované medy. Zkontrolujte si, zda je nemáte (02.03.2026)
- Vegetariáni jsou podle studie výrazně méně ohroženi pěti druhy rakoviny (02.03.2026)
- Zelináři hospodařící ekologicky by mohli nově získat dotaci na pěstování batátů (02.03.2026)
- MŽP podpoří regeneraci brownfieldů v uhelných regionech částkou 1,55 miliardy korun (02.03.2026)
- Soukromí vlastníci lesů: Shrnutí zásadních připomínek k návrhu novely stavebního zákona (02.03.2026)
- Agrofert rozšířil představenstvo o pět nových členů na celkových 12 členů (02.03.2026)
- Před pětatřiceti lety do Československa proniklo exotické ovoce (02.03.2026)
- Úhyn ryb v Dyji se bez omezení fosforu bude opakovat, varuje studie (02.03.2026)

Tweet



