Články ze dne 13. 1. 2012

Vinaři čekají na mráz, aby mohli sebrat ledové víno z roku 2011

13. 1. 2012 | Zdroj: Mladá fronta Dnes | Článek Článek

Ne všichni vinaři z jižní Moravy už mají svou úrodu ve sklípku. I když je půlka ledna, někteří z nich netrpělivě vyčkávají na mráz, aby mohli sklidit to nejlepší, co ročník 2011 nabízí - tedy ledové víno. Na úrodu modrých vinic ve Velkých Pavlovicích už od podzimu dohlížejí hejna špačků a hlídači s bouchacími puškami. Všichni vyčkávají. Vinaři na mráz, špačci na klid. "Meteorologové slibují, že v neděli začne mrznout, tak ještě čekáme," říká vinař Radomil Baloun.

Zpráva o trhu brambor

13. 1. 2012 | Zdroj: SZIF | Soubor Soubor

Komoditní zpravodajství, Trh konzumních brambor v ČR, Zahraniční obchod ČR, Trh konzumních brambor v Evropě, Aktuality

Teplá zima - ptáci se namlouvají a ryby hubnou

13. 1. 2012 | Zdroj: Denik.cz | Článek Článek

Příroda

Zatímco flóra se obelstít nenechala a odpočívá, fauna reaguje trochu zmateně. Ačkoliv letošní zima připomíná spíše jaro, příroda se zatím ještě nedala zlákat a stále je ve vegetačním klidu. Proto by ohlášený příchod mrazů neměl nadělat na zahrádkách a polích žádné škody. „Ovocné stromy jsou zatím v klidu. Ani mrazy by jim proto neměly vadit. Jiné je to s broskvoněmi. Houby, které se dostanou k pupenům, mají při těchto teplotách výbornou možnost zarůst. Pokud by se tak stalo, nastal by problém. Radil bych při teplotě nad nulou udělat postřik. Mráz by také pomohl zlikvidovat další houby, jako je strupovitost nebo padlí,“ řekl kdyňský zahrádkář Karel Iha.

Výrobce střívek Devro plánuje další rozšíření výroby v Jilemnici

13. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Výrobce potravinářských střívek Devro Jilemnice plánuje další rozšíření výroby a výstavbu nové výrobní haly pro deset výrobních linek. ČTK to dnes zjistila v informačním systému EIA. Jde o záměr, který by se mohl realizovat v příštích letech. Se zahájením stavby se nepočítá dříve než v příštím roce, zkušební provoz by mohl být zahájen počátkem roku 2015. Nová hala by mohla zaměstnat přes 270 lidí. Devro vyrábí umělá potravinářská střeva určená hlavně masným, drůbežářským a také mlékárenským podnikům. Plány na rozšíření počítají se zvýšením výroby párkových a salámových střívek o více než třetinu.

Vyprahlý Katar do zemědělství investuje miliony. Ve své poušti chce začít pěstovat ve velkém

13. 1. 2012 | Zdroj: iHNed.cz | Článek Článek

Rozpraskaná půda

Na devadesát procent všech potravin musí Katar dovážet ze zahraničí. A to i přesto, že v současnosti se na jeho území pěstuje už na 1400 farmách. V příštích letech chce proto jejich počet zdvojnásobit a dál plánuje skupovat zemědělskou půdu v Africe, Jižní Americe i v Evropě. Díky nerostnému bohatství patří průměrný příjem obyvatel Kataru mezi nejvyšší na světě. Emirát ležící v Perském zálivu proslul exportem ropy a zemního plynu, jeho emír si teď ale vytyčil nový cíl - chce, aby jeho pouštní země byla nezávislá na dodávkách potravin z okolních států.

Syrovátka by mohla způsobit revoluci v balení potravin

13. 1. 2012 | Zdroj: Euractiv.cz | Článek Článek

Podle mezinárodního týmu vědců nemusí budoucnost ekologického balení potravin spočívat ve fóliích, které jsou vyrobeny ze složitých petrochemických polymerů, ale v přírodním odpadovém materiálu, jež vzniká při výrobě mléčných produktů – syrovátce. Kromě informačního a marketingového účelu slouží obal potravin k uchování jejich kvality a čerstvosti. Než se totiž dostane k nám na stůl, musí mnohdy přečkat dlouhou dobu. Vědci se proto již několik let snaží objevit takový materiál, z něhož by bylo možné vyrobit obal, který by výrobek jednak ochránil před kyslíkem, vlhkem a chemickou a biologickou kontaminací, ale zároveň by jej uchoval co nejdéle čerstvý.

Díky Akčnímu plánu půjdou do Moravskoslezského kraje další 4 miliardy na zlepšení kvality ovzduší

13. 1. 2012 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Akční plán ministerstva životního prostředí pro Moravskoslezský kraj na rok 2012, o kterém jednala pracovní skupina v Třinci, představuje další kroky ke zlepšování kvality ovzduší a zdraví obyvatel v regionu. Zaměřuje se na průmysl, domácnosti a děti mateřských a základních škol. Navíc kraji zajistí novou čtyřmiliardovou dotaci. V rámci Akčního plánu na letošní rok bude vypsána nová výzva pro Moravskoslezský kraj s celkovou alokací 4 mld. korun. Peníze budou určeny na projekty velkých průmyslových podniků, které se na znečišťování ovzduší v regionu podílejí největší měrou.

ČSÚ: V obchodech výrazněji zdražily papriky a rajčata

13. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Papriky

V obchodech v uplynulých čtyřech týdnech výrazněji zdražily papriky a rajská jablka, a to oboje o více než 16 procent. Nepatrně, o více než čtyři procenta na 23,76 Kč/kg, naopak zlevnil krystalový cukr, uvedl ČSÚ. Rajčata byla na pultech obchodů k dostání za 40,76 koruny za kilogram, zdražila tak o 5,84 koruny, tedy o 16,72 procenta. Cena paprik stoupla o 7,41 haléřů na 52,46 Kč/kg. Dražší byla například také jablka, za která si lidé připlatili o dvě koruny více, stála 28,54 Kč/kg.

Vepřové maso je u nás v pořádku

13. 1. 2012 | Zdroj: SVS ČR | Článek Článek

Vepř

To, že ve vzorcích moče u sportovců na olympijských hrách v Číně byla zjištěna zakázaná látka clenbuterol, již bylo medializováno dříve. Nicméně na tuto problematiku loni v září na jednání Evropské komise upozornilo Německo – že se ve vepřovém mase v Číně častější zjišťují rezidua clenbuterolu (beta-blokátor). Případy se týkaly zjištění clenbuterolu u sportovců a turistů po konzumaci vepřového masa v Číně. Je třeba poznamenat, že podle rozhodnutí Komise 2004/432/EC není do EU dovoz vepřového z Číny povolen. I když v Číně platí stejně jako v EU zákaz použití beta-blokátorů, nicméně ilegálně se zřejmě při výkrmu používá.

Pyl z Bt-kukuřice nemá účinky na včelí larvy

13. 1. 2012 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Vědci z University Würzburg poprvé zkoumali snášenlivost pylu z Bt-kukuřice larvami včely medonosné za kontrolovaných laboratorních podmínek. Jak bylo prokázáno, ani pyl z Bt-kukuřice MON810, ani z Bt-odrůdy kukuřice, která vytváří tři různé Bt proteiny, nevykazoval škodlivé účinky na larvální stádia včel. Jak informoval portál biosicherheit.de, Bt proteiny jsou v první řadě účinné na larvální stádia hmyzu. Aby mohla být snášenlivost pylu Bt-kukuřice testována, bylo vždy 20 včelích larev krmeno pylem jedné z celkem pěti v pokusu testovaných odrůd kukuřice, z čehož dvě byly Bt-odrůdy.

Veterináři vracejí do Polska 200 000 vajec z nevyhovujících chovů

13. 1. 2012 | Zdroj: ČT 24 | Článek Článek

Vejce

Státní veterinární správa (SVS) posílá zpět do Polska zásilku 200 000 vajec od firmy, která slepice chová v nepovolených menších klecích. Takzvané neobohacené klece, kde mají slepice méně prostoru a horší podmínky k životu, jsou v Evropské unii zakázané od začátku letošního roku. Jedná se o první případ, kdy byla v Česku zachycena vejce z chovu s neobohacenými klecemi. "Podobně budeme postupovat ve všech zjištěných případech. Je nemyslitelné, aby byli domácí producenti poškozováni na vlastním trhu tím, že respektovali požadavky evropské legislativy," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

FAO: Ceny potravin v prosinci prudce klesly

13. 1. 2012 | Zdroj: FinančníNoviny.cz | Článek Článek

Světové ceny potravinářských komodit na konci loňského roku prudce klesly, hlavně díky nižším cenám obilovin, cukru a oleje. Ke zlevnění přispěly i vysoká sklizeň, nižší poptávka a růst dolaru. Průměrná hodnota cenového indexu za loňský rok však byla nejvyšší od roku 1990, kdy se vývoj světových cen potravin sleduje. Uvedla to dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Dodala rovněž, že vzhledem k nejistému vývoji globální ekonomiky je vývoj cen v letošním roce nejistý. Index cen potravin, který FAO sestavuje, klesl v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem o 2,4 procenta na 211 bodů.

Cena kukuřice a pšenice po zprávě USDA prudce propadla

13. 1. 2012 | Zdroj: Colosseum | Článek Článek

Kukuřice - klasy

Cena kukuřice a pšenice v průběhu včerejšího obchodování propadla nejvíce za poslední tři měsíce. Příčinou bylo zvýšení odhadu zásob ze strany USDA. Zásoby kukuřice v USA, které jsou největším pěstitelem a vývozcem komodity na světě, by se měly pohybovat na úrovni 846 milionů bušlů, což je o 12% více oproti predikcím analytiků. Globální produkce by měla být na rekordní úrovni. Pádu kukuřice nezabránily ani zprávy o dalším suchu v Jižní Americe, které má negativní vliv na tamní úrodu. Společnost Agroconsult odhaduje, že úroda v Brazílii a Argentině díky suchu poklesne o 11 milionů tun.

Šumavský park vybuduje kvůli prevenci tři hasičské zbrojnice

13. 1. 2012 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

Kvůli ochraně šumavských lesů před požárem vybuduje Národní park Šumava (NPŠ) tři hasičské zbrojnice. Vzniknou v obcích Prášily, Modrava a Nová Pec. Připravují se už tři roky. Na všechny už je vydáno územní rozhodnutí, na stavebním povolení se pracuje. ČTK to řekl ředitel parku Jan Stráský. "Už před třemi lety, když jsem byl předseda rady parku, jsme donutili vedení NPŠ, aby se zabývalo tím, kdyby na Šumavě hořelo. Zvláště když necháváme tisíce hektarů suchého lesa," uvedl. Šumava podle něj dlouho vůbec nebyla v integrovaném záchranném systému (IZS), a tudíž by tam nikdo nepřijel hasit; pouze obce mají malé jednotky.

Pomerančový džus zdražuje, obsahuje zakázanou látku

13. 1. 2012 | Zdroj: Aktuálně.cz | Článek Článek

Pomeranče

Ceny pomerančového džusu se na burze šplhají na světová maxima. Důvodem je chladné počasí na Floridě a strach, že Spojené státy zakáží dovoz nápoje z Brazílie. Na cenách džusu v obchodech se změna ale zatím neprojeví. Jak americká Správa potravin a léčiv (FDA) oznámila, v pomerančích z Brazílie byl 28. prosince nalezen karbendazim. Fungicid, který je v USA na rozdíl od Brazílie zakázaný. Vzhledem k tomu, že více než polovinu pomerančového džusu na světě vyrobila v posledních dvou letech právě Brazílie, se tak investoři bojí, že bude nápoje nedostatek. Proto jej skupují a vyšší poptávka tlačí ceny nahoru.

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info