Zemědělci budou v Praze demonstrovat proti propadu cen

Čeští farmáři budou protestovat proti krácení rozpočtu pro zemědělství na příští rok a proti propadu cen svých komodit. Demonstraci svolali do Prahy na 2. prosince. Zúčastní se jí zřejmě několik tisíc lidí, řekl v úterý prezident Agrární komory Jan Veleba na zasedání ve Větrném Jeníkově. Akci podporuje i Zemědělský svaz ČR. Podle údajů svazu letos tržby v zemědělství zřejmě klesnou až o čtvrtinu na 65 miliard Kč.

"Chceme upozornit na pokračující úpadek českého zemědělství," uvedl Veleba. Protest se bude konat v souvislosti se zahájením druhého čtení návrhu rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Podle Veleby budou farmáři požadovat navýšení plánované částky pro zemědělství v roce 2010 o 1,5 miliardy korun - rozpočet pro obor by podle něj neměl být nižší než letos.

Místo a způsob demonstrace Veleba neupřesnil s tím, že podrobnosti budou zveřejněny v příštím týdnu. "Domnívám se, že by to mohlo být kolem 3000 lidí," odhadl. Razance protestu podle něj ale bude záviset i na aktivitě zemědělců.

Za poslední dobu budou zemědělci protestovat již poněkolikáté. Například před několika dny vylévali do polí mléko. Agrárníkům se totiž nelíbily nízké výkupní ceny mléka.

Tisk

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info