Brigádníky letos nepotřebují

Podprůměrnou úrodu sklízí letos Zemědělské družstvo Dolany. Vlivem květnových mrazů se urodilo méně ovoce, některé odrůdy navíc v horší kvalitě.

Mrazy se podepsaly především na jablkách, višních a hruškách. Zastihly je těsně po odkvětu. Například u jablek viditelně poškodily jádřince. „Škody jsou ve výši sedmdesáti procent. Zredukovali jsme je na třicet procent v produkci,“ uvedl Jiří Fišer, hlavní ovocnář ZD Dolany. Dodal, že ztráta se pohybuje v desítkách milionů korun.

Hromadné nábory brigádníků na sklizeň ovoce, které byly v minulých letech běžné, se letos nekonají. Vždy tu pracovalo 200 až 300 brigádníků na višních, stejný počet pomáhal se sklizní jablek. „Měli jsme i brigádníky z Polska, letos budeme brát asi jen pětadvacet brigádníků – místních lidí,“ dodal ovocnář.

V červenci v ZD Dolany sklidili 60 tun višní. „Běžně to bývalo kolem 250 až 300 tun a s podobně velkým propadem počítáme i u jablek. Odhadujeme, že jich sklidíme dva tisíce tun, běžně se přitom jednalo o šest až sedm tisíc tun,“ řekl Fišer.

Některé odrůdy jablek se sklízejí již nyní, například James grive. „Je na nich vidět poškození – mají skvrny a část plodů nemá vyvinutý semeník. Zřejmě budou mít oproti minulosti kratší dobu skladovatelnosti,“ míní Fišer. Květnové mrazy byly také příčinou propouštění zaměstnanců v ZD Dolany. Skončit muselo 30 lidí.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info